Astma wczesnodziecięca – czy mija?
Astma wczesnodziecięca to choroba dróg oddechowych. Jest to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych, która dopada dzieci przed ukończeniem 5 roku życia. Astma wczesnodziecięca nie jest groźna, jeśli zostanie rozpoznana odpowiednio szybko. Można ją skutecznie leczyć i poprawić komfort życia maluszka. Jak rozpoznać astmę wczesnodziecięcą? Sprawdź!
Spis treści:
1. Czym jest astma wczesnodziecięca?
2. Astma wczesnodziecięca – objawy
3. Astma wczesnodziecięca – przyczyny
4. Astma wczesnodziecięca – rozpoznanie
5. Astma wczesnodziecięca – leczenie
6. Astma wczesnodziecięca – kiedy mija?
Czym jest astma wczesnodziecięca?
Astma wczesnodziecięca to choroba wywołująca nadwrażliwość oskrzeli na alergeny. Mięśniówka, która je otacza, kurczy się na skutek kontaktu z uczulającą substancją. Następnie dochodzi do zwiększenia wydzielania śluzu i obrzęku błony śluzowej, a to skutkuje zwężeniem światła oskrzeli. W konsekwencji dziecko nie może normalnie oddychać.
Astma jest chorobą, która pojawia się u dzieci znacznie częściej niż u dorosłych. Dzieje się tak, ponieważ dzieci mają znacznie węższe drogi oddechowe.
Astma wczesnodziecięca – objawy
Astma oskrzelowa wczesnodziecięca objawia się głównie poprzez:
● Świszczący oddech
● Duszności
● Uporczywy i suchy kaszel, który z reguły nasila się w nocy
● Ucisk w klatce piersiowej
● Nawracające infekcje dróg oddechowych
● Szybka męczliwość podczas wysiłku fizycznego
Objawy choroby pojawiają się tylko po kontakcie z alergenem drażniącym oskrzela.
Astma wczesnodziecięca – przyczyny
Wczesnodziecięca astma oskrzelowa nie ma jednej przyczyny. Nie da się wskazać jednego czynnika, który wywoływałby tę chorobę. W jej powstaniu ogromne znaczenie na pewno mają geny. Dużo częściej z astmą borykają się dzieci, których rodzice chorowali na astmę lub zmagali się z alergią.
Objawy astmy pojawiają się po kontakcie z czynnikiem drażniącym. Do tej grupy należą alergeny wziewne, takie jak kurz, sierść zwierząt czy pyłki roślin. Symptomy astmy wczesnodziecięcej mogą pojawić się także przez wdychanie dymu papierosowego (bierne palenie), wysiłek fizyczny czy niektóre grupy leków.
Astma wczesnodziecięca – rozpoznanie
Pulmonolog jest lekarzem, który zajmuje się diagnostyką astmy wczesnodziecięcej. Diagnostyka opiera się głównie na wykonaniu kilku następujących badań:
● Spirometria – mierzy ona objętość i pojemność płuc
● Pomiar szczytowego przepływu wydechowego (PEF) – określa ono natężenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe
● Próby prowokacyjne – badanie to sprawdza odpowiedź oskrzeli na kontakt z czynnikami drażniącymi
● Badania w kierunku alergii – najczęściej są to panelowe testy alergiczne z krwi
Astma wczesnodziecięca – leczenie
Astmę wczesnodziecięcą leczy się farmakologicznie. Maluszki stosować muszą leki przeciwzapalne z grupy glikokortykosterodiów. Najczęściej są one podawane w formie wziewnej. Tylko w ciężkich przypadkach stosuje się doustne leki przeciwzapalne.
W leczeniu astmy dziecięcej bardzo ważne jest także unikanie drażniących czynników. W tym celu powinniśmy bardzo często sprzątać mieszkanie i nawilżać powietrze. Warto zadbać także o to, aby w obecności dziecka nie palono papierosów.
Astma wczesnodziecięca – kiedy mija?
Astma wczesnodziecięca nie jest chorobą, z którą musimy zmagać się całe życie. Choroba ta wcześnie rozpoznana i skutecznie leczona minie wraz z wiekiem. Większość dzieci przestaje odczuwać objawy astmy w wieku szkolnym.