Przeskocz do treści

Rozwój dziecka. Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo?

Rozwój dziecka dzielimy na trzy etapy: noworodek, niemowlę, dziecko. Wielu rodziców lub przyszłych rodziców nieustannie szuka informacji o prawidłowym rozwoju dziecka w danym momencie życia, zastanawiając się, czy ich dzieci aby na pewno są w stu procentach zdrowe.

Schody rozpoczynają się, gdy zauważamy, że „dziecko koleżanki w tym samym wieku co moje już chodzi, czyta, tańczy, pisze…” i zastanawiamy się, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Czy faktycznie powinniśmy porównywać rozwój dziecka do rówieśników?

Rozwój dziecka – fazy rozwoju dziecka

Fazy rozwoju – noworodek
  • Obejmuje okres od porodu do 28. dnia życia
  • Charakterystyka: niemowlę przystosowuje się do życia „po drugiej stronie brzuszka mamy”, śpi prawie 20 godzin na dobę, gdy się przebudzi może już kopać nóżkami, prężyć się, powoli skupia wzrok na osobie, która stoi blisko niego.
Fazy rozwoju – niemowlę
  • Obejmuje okres od 1. miesiąca do 1. roku życia
  • Charakterystyka: w tej fazie występuje intensywny rozwój niemowlęcia na płaszczyźnie umysłowej, fizycznej i psychicznej; dziecko w wieku około 2 -3 miesięcy zaczyna głużyć (wydawanie nieartykułowanych dźwięków), podnosi wysoko główkę i rozgląda się; z kolejnymi miesiącami dziecko nabywa umiejętności: wydawanie sylab, siedzi samodzielnie, reaguje na swoje imię.
Fazy rozwoju – dziecko
  • Obejmuje okres od ukończenia 1. roku życia do 12. roku życia
  • Charakterystyka: dojrzewanie układu nerwowego, nauka i codzienne nabywanie nowych umiejętności w tym samodzielne chodzenie, płynne mówienie, aż po podejmowanie decyzji; dziecko z miesiąca na miesiąc coraz bardziej się uspołecznia; zazwyczaj między 2 a 5 rokiem życia następuje bunt, podczas którego dziecko jest nieposłuszne, łatwo wpada w histerię i płacz; 12 rok życia to przełom dla dziecka, które chce być traktowane poważniej przez otoczenie, zwykle zaczyna się lub już trwa okres dojrzewania.

Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo?

Odpowiadając na pytanie zadane we wstępie, nie powinniśmy porównywać do siebie dzieci – według granic zdrowego rozsądku. Jeśli mamy podejrzenie niepokojących opóźnień rozwoju u swojego dziecka, zawsze zwracajmy się o pomoc do lekarza. To on, a nie Internet, powinien wydać diagnozę i określić sposoby leczenia.

test NOVA dla zdrowia dziecka

Zdjęcie: Oksana Kuzmina/pl.123rf.com
4.8/5 - (6 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *