Alergia a genetyka. Testy genetyczne a predyspozycje do alergii u dzieci
Wyniki badań międzynarodowych wyraźnie wskazują, że liczba osób chorych na alergię ciągle wzrasta. Jest to szczególnie widoczne w grupie dzieci i młodzieży. Naukowcy cały czas starają się aby można było je szybko diagnozować przez testy genetyczne, a predyspozycje do alergii u dzieci były szybko wykrywane.
Spis treści
Testy genetyczne a predyspozycje do alergii u dzieci
Możliwość pojawienia się alergii u dziecka jest ukryta w genach. Jeżeli oboje rodzice są alergikami, to ryzyko, że ich dziecko też będzie miało jakąś alergię wynosi 60%. Wskaźnik ten dotyczy całej populacji i nieco się różni w poszczególnych regionach, ale zawsze jest wysoki. Niestety mechanizm dziedziczenia chorób alergicznych nie został jeszcze do końca zbadany. Naukowcy wciąż nad tym pracują. Jednak odnaleziono już zmiany w sekwencji DNA, które mogą za to odpowiadać. Do rozwoju alergii przyczyniają się także czynniki środowiskowe, czyli np. stopień czystości powietrza, dieta.
Dlaczego nie można lekceważyć objawów alergii u dziecka?
Alergia to nie tylko katar, wysypka i zaczerwienione oczy. Oczywiście dolegliwości te potrafią być uciążliwe, ale alergia ma też swoje bardziej ukryte konsekwencje. Przede wszystkim źle wpływa na odporność. Dlatego dziecko częściej choruje i długo zwalcza infekcje. Nie każdy ma świadomość, że wielokrotne i przedłużające się choroby dróg oddechowych mogą spowodować rozwinięcie się astmy wczesnodziecięcej. Ataki astmy mogą utrudniać normalne funkcjonowanie, np. grę w piłkę nożną, taniec, zabawy z dziećmi.
Jak sprawdza się co wywołuje alergię?
Niestety odszukanie alergenu, który dokucza dziecku nie zawsze jest proste. Człowiek może się uczulić dosłownie na wszystko. Obecnie lekarze mają tylko 2 narzędzia, dzięki którym mogą dowiedzieć się, jaki czynnik wywołuje alergię. Alergolog może przeprowadzić albo testy skórne albo testy z krwi.
Do testów z krwi nie trzeba się przygotowywać. Personel medyczny pobiera od pacjenta próbkę krwi. Wykonuje się je zazwyczaj w tzw. panelach alergicznych, które obejmują zazwyczaj ok. 30 alergenów. Dlatego prawidłowy wynik testu nie oznacza, że dziecko nie ma alergii.
Testy skórne także sprawdzają reakcję organizmu na ściśle określone alergeny. Badanie polega na tym, że na skórę pacjenta nanosi się nieznaczną ilość preparatu, a następnie się ją nakłuwa. Po kilkunastu minutach alergolog sprawdza czy nastąpiła reakcja alergiczna, np. zaczerwienienie skóry. 2 tygodnie przed testami skórnymi trzeba odstawić leki na alergię.
Istnieją również genetyczne badania na alergię.