Przeskocz do treści

Rak jelita grubego, czy dieta jest ważna

Złośliwy nowotwór jelita grubego, to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie. W Polsce diagnozuje się każdego roku około 18 tysięcy zachorowań. Zastanawiałeś się kiedyś czy w przypadku choroby takiej jak rak jelita grubego czy dieta jest ważna by ustrzec się przed tym nowotworem?

Wpływ diety na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

Dieta odgrywa kluczową rolę nie tylko w zdrowiu jelit, ale oddziałuje na cały organizm. Spożywanie nadmiernej ilości przetworzonej żywności, tłuszczów i alkoholu może zwiększać ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Badania wykazują, że dieta bogata w warzywa, owoce, błonnik i pełnoziarniste produkty pomaga znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania. Zawarte w nich składniki odżywcze pomagają utrzymać jelita w zdrowej kondycji oraz wspierają prawidłową pracę układu immunologicznego. Dlatego śmiało możemy odpowiedzieć na pytanie: rak jelita grubego czy dieta jest ważna – tak, dieta jest bardzo ważne!

Naturalne przeciwutleniacze, które chronią nasze jelita

Przeciwutleniacze, inaczej nazywane antyoksydantami to substancje, które pomagają neutralizować wolne rodniki, chroniąc nasze naturalne komórki obronne przed uszkodzeniem. W diecie znajdujemy je głównie w owocach, warzywach i produktach pełnoziarnistych. Największym działaniem przeciwnowotworowym wykazują się związki polifenolowe oraz witaminy A, C, E. Do naturalnych produktów, które można śmiało nazwać antyoksydantami zaliczamy: zielone warzywa liściaste, owoce z grupy jagód (maliny, borówki, truskawki), pomidory, orzechy włoskie, nasiona chia, oliwę z oliwek, a także zieloną herbatę.

Czego unikać, by zminimalizować ryzyko raka jelita grubego ?

 

– Czerwone mięso. Zaleca się ograniczenie spożycia tego rodzaju mięsa do maksymalnie 500 gramów tygodniowo.
– Przetworzone mięso, w tym kiełbasy, boczek czy szynka, zawiera konserwanty i substancje chemiczne, które mogą sprzyjać rozwojowi nowotworów.

– Tłuszcze nasycone, obecne w tłuszczach zwierzęcych oraz tłuszczach trans, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i przyczyniać się do rozwoju nowotworów.

– Nadmierne spożycie cukrów prostych oraz przetworzonej żywności może prowadzić do otyłości, która jest jednym z czynników ryzyka raka jelita grubego.

 

Sam widzisz, że w przypadku choroby takiej jak rak jelita grubego czy dieta jest ważna, jest ona kluczowym elementem do zdrowia. Warto zatem dbać o zrównoważoną dietę, bogatą w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty i zdrowe tłuszcze, aby wspierać zdrowie jelit i zmniejszać ryzyko raka jelita grubego.