Noworodek kicha – czy to powód do niepokoju?
Noworodek kicha – co robić? To pytanie wielu świeżo upieczonych rodziców zadaje pediatrom i położnym środowiskowym. W rzeczywistości zwykle nie jest to powód do paniki. Kichanie u noworodka może być normalnym fizjologicznym odruchem. Skąd się to bierze? Czy kichanie u noworodka może mieć inne przyczyny? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Spis treści:
Noworodek kicha – czy to normalne?
Kichanie u noworodka to całkowicie normalny odruch. Pozwala on maluszkowi przystosować się do otaczającego go świata, ponieważ oddychanie powietrzem atmosferycznym to dla niego kompletna nowość. Dzięki niemu oczyszcza się błona śluzowa noska z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Wynika to z fizjologii organizmu noworodka, dlatego nie ma tutaj czym się martwić.
Kichanie u noworodka może być spowodowane także przez karmienie piersią. Struktury anatomiczne noska dziecka są jeszcze niedojrzałe, dlatego w trakcie karmienia może dostawać się tam pokarm. W takiej sytuacji może pojawić się kichanie. Również nie jest to powód do niepokoju. Jest to fizjologiczny odruch obronny organizmu.
Noworodek kicha – kiedy powinno nas to zaniepokoić?
Samo kichanie nie jest powodem do paniki. Powinniśmy jednak się zaniepokoić, jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak:
- Gorączka
- Kaszel
- Osłabienie apetytu
- Ogólny niepokój dziecka
- Katar z gęstą wydzieliną z nosa o zielonkawej lub żółtej barwie
Takie objawy mogą świadczyć o rozwijającej się w organizmie noworodka infekcji. Skłonić powinno nas to do odwiedzenia pediatry, który ustali przyczynę infekcji i zaleci odpowiednie leczenie. Wizyty tej nie należy odwlekać. Dla noworodka taka infekcja może być dużo bardziej niebezpieczna niż dla starszych dzieci czy osób dorosłych.
Przyczyną kichania u noworodka może również być alergia. Jest tak najczęściej, gdy dziecko bardzo często kicha kilka, a nawet kilkanaście razy z rzędu. Zwykle jest to objaw alergii wziewnej spowodowanej kurzem, pleśnią czy grzybami. Może ono jednak pojawić się także na skutek alergii pokarmowej, którą powodować może np. białko mleka krowiego. W takich przypadkach reakcji alergicznej towarzyszyć może wysypka i łzawienie oczu. W takiej sytuacji warto odwiedzić z dzieckiem alergologa, który może zalecić odpowiednie leczenie.