Niskie ciśnienie a ciąża – przyczyny, objawy i przeciwdziałanie
Wiele kobiet ma cały czas niskie ciśnienie, a ciąża pogłębia ten problem. Przyszła mama jest przez to senna, ma zawroty głowy i mroczki przed oczami. Wyjaśniamy, dlaczego ciśnienie w ciąży jest niższe i czy da się uniknąć związanych z tym nieprzyjemnych dolegliwości.
Spis treści
Niskie ciśnienie a ciąża – niskie, czyli jakie? Objawy niskiego ciśnienia tętniczego krwi
Niskie ciśnienie to te poniżej 90/60. Czasami przebiega bezobjawowo. Szczególnie u kobiet, które jeszcze przed poczęciem dziecka miały ciśnienie w dolnej granicy normy. Wtedy ciężarna czuje się dobrze i zazwyczaj jest zaskoczona wynikiem pomiaru ciśnienia tętniczego, które wykonała położna lub ginekolog. Po czy można poznać, że przyszła mama ma niskie ciśnienie?
- zawroty głowy,
- senność i osłabienie,
- omdlenia,
- mroczki przed oczami,
- bóle głowy,
- szumy w uszach,
- kołatanie serca,
- nudności,
- zimne dłonie i stopy.
Kobiety w ciąży często stresują się tym, że mają niskie ciśnienie, ale podwyższone tętno. To nic złego. W ten sposób organizm przyśpiesza krążenie krwi, aby niskie ciśnienie nie zaburzało ukrwienia i dotlenienia narządów.
Niskie ciśnienie a ciąża – przyczyny i leczenie
Niskie ciśnienie krwi w ciąży to efekt działania progesteronu oraz zmian zachodzących w układzie krążenia. Rosnące dziecko, coraz większe łożysko i macica potrzebują coraz więcej krwi, więc organizm koncentruje ją w okolicach brzucha, naczynia krwionośne się rozszerzają. Spadek ciśnienia krwi może być też następstwem odwodnienia, np. w wyniku wymiotów, przegrzania. Znaczne obniżenie ciśnienia obserwuje się także przy chorobach krążenia oraz zaburzeniach metabolicznych i hormonalnych. W takiej sytuacji lekarz z pewnością zleci dodatkowe badania. Niskie ciśnienie w ciąży raczej nie wpływa na przebieg ciąży, ale kobieta powinna poinformować ginekologa, jeżeli jego objawy mocno utrudniają jej życie. Przy bardzo niskim ciśnieniu ginekolog musi sprawdzić, czy łożysko jest dobrze ukrwione i dotlenione. Przyszła mama musi bardzo uważać na to, aby oznaki obniżonego ciśnienia, np. zawroty głowy, nie doprowadziły do urazu głowy lub brzucha.
Jak leczy się niskie ciśnienie w ciąży?
Niskiego ciśnienia w ciąży nie leczy się farmakologicznie. Jego przejawom zapobiega się poprzez:
- picie co najmniej 2 litrów wody w ciągu doby,
- wprowadzenie do rutyny dnia codziennego lekkiej aktywności fizycznej, np. jogi, tańca, spacerów,
- unikanie długiego stania, np. w kolejce do kasy w sklepie,
- spokojne wstawanie z pozycji siedzącej lub leżącej,
- zapobieganiu przegrzania się organizmu.
Kobieta w ciąży powinna szybko znaleźć się w szpitalu, gdy nagłemu spadkowi ciśnienia towarzyszy: duże osłabienie, trudności z komunikacją z innymi osobami, zimna, spocona i blada skóra, utrata przytomności. Może to być oznaka szybkiej utraty krwi, np. w wyniku odklejenia się łożyska.