Nietolerancja pokarmowa występuje z powodu niedoboru w organizmie substancji, odpowiadającej za prawidłowe trawienie. W takiej sytuacji, wartości obecne w pożywieniu, zostają wykorzystane w nieodpowiedni sposób. Przykładem nietolerancji pokarmowej u dzieci może być nietolerancja laktozy. Warto także zaznaczyć, że nietolerancja pokarmowa często mylona jest z pojęciem alergii. Oba te pojęcia znacznie różnią się między sobą.
Jakie są objawy nietolerancji pokarmowych u dzieci?
Jak poznać nietolerancję pokarmową u dzieci?
Jakie badania zrobić na nietolerancje pokarmowe u dzieci?
Jak leczyć nietolerancje pokarmowe u dzieci?
Jakie są objawy nietolerancji pokarmowych u dzieci?
Nietolerancja pokarmowa u dzieci objawia się przede wszystkim wzdęciami, bólami głowy, kaszlem, katarem, migreną, bólami brzucha. Objawy te pojawiają się najczęściej dłuższy czas po zjedzeniu, nie występują od razu. W niektórych przypadkach, nietolerancja pokarmowa u dzieci da o sobie znać dopiero 48 h po zjedzeniu pokarmu.
Jak poznać nietolerancję pokarmową u dzieci?
Nietolerancja pokarmowa u dzieci nie jest gwałtowna, na co warto zwrócić uwagę. Powtarzalne objawy mają miejsce za każdym razem, po spożyciu danego produktu. Objawy jakie występują przy nietolerancji pokarmowej są takie same jak w przypadku alergii pokarmowej. Jest to powód dla którego oba pojęcia mylone są ze sobą, a diagnoza często jest utrudniona. Jednym ze sposób na poznanie odpowiedzi jest wykonanie testu genetycznego.
Jakie badania zrobić na nietolerancje pokarmowe u dzieci?
Aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę, warto wykonać test na nietolerancje pokarmowe. Dzięki niemu, możliwe jest jednoznaczne wskazanie produktów nietolerowanych przez organizm. Po ich poznaniu można rozpocząć działania, które pozwolą cofnąć chorobę. Innym badaniem na nietolerancje pokarmowe u dzieci jest test genetyczny na nietolerancję laktozy. Służy on diagnostyce pierwotnej nabytej nietolerancji laktozy.
Jak leczyć nietolerancje pokarmowe u dzieci?
Po wykonaniu testu żywieniowego, otrzymuje się informację mówiącą o tym, jakich produktów należy unikać. Są one przydzielone do konkretnej skali, mówiącej o tym, jak wysoka nietolerancja w ich przypadku występuje. Leczenie nietolerancji polega na całkowitym lub częściowym wyeliminowaniu ich z diety. Możliwe jest także zastosowanie diety rotacyjnej. Leczenie pomaga pacjentom poczuć się lepiej i wyeliminować objawy, które miały znaczny wpływ na ich samopoczucie.