Przeskocz do treści

Najczęstsze objawy autyzmu u nastolatków

Zaburzenia ze spektrum autyzmu kojarzą nam się głównie z dziećmi. W rzeczywistości jednak autyzm może występować także u starszych osób, ale może wyglądać nieco inaczej. Autyzm nastolatków objawia się nieco inaczej. Jak? Sprawdź w naszym artykule!

Spis treści:

  1. Autyzm u nastolatków a funkcjonowanie w grupie
  2. Autyzm u nastolatków – objawy wysepkowe
  3. Ograniczone zainteresowania i zachowania nastolatków z autyzmem
  4. Autyzm u nastolatków – inne objawy

Autyzm u nastolatków a funkcjonowanie w grupie

Jednym z głównych objawów autyzmu są problemy z funkcjonowaniem społecznym. Przejawia się to także u nastolatków z autyzmem. Mogą oni mieć problemy z dostosowaniem się do zasad panujących w grupie i w konsekwencji od niej odstawać. Nie dotyczy to oczywiści każdego. Lekki autyzm u nastolatków zwykle nie powoduje takich problemów.

Autystyczny nastolatek może być nieco inny niż jego rówieśnicy. Odmienność ta skutkować może izolacją oraz stygmatyzacją.

Autyzm u nastolatków – objawy wysepkowe

U autystycznych nastolatków często pojawiają się wyjątkowe zdolności, zwane objawami wysepkowymi. Posiada je jeden na 10 nastolatków. Mogą to być m.in. zdolności matematyczne, wzrokowo-przestrzenne czy językowe.

Ograniczone zainteresowania i zachowania nastolatków z autyzmem

Charakterystycznym objawem zaburzeń ze spektrum autyzmuograniczone zachowania i zainteresowania. Jednym z ich przejawów jest nieakceptowanie nawet najmniejszych zmian. Autystycy są bardzo przywiązani do swojej codziennej rutyny, ponieważ daje im ona poczucie bezpieczeństwa. W konsekwencji na zmiany reagują złością lub smutkiem.

Ograniczone zainteresowania nastolatków z autyzmem najczęściej objawiają się poprzez fiksowanie się na danym temacie. Autystyk na danym temacie skupia całą swoją uwagę, ma o nim dużą wiedzę i potrafi mówić tylko na dany temat.

Autyzm u nastolatków – inne objawy

Autyzm u dzieci nie różni się tak bardzo od autyzmu u nastolatków. W obu grupach wiekowych występować mogą podobne objawy, takie jak:

  • Problemy z podejmowaniem złożonych działań – osoby z autyzmem zwykle potrzebują najpierw rozbić je na kilka mniejszych kroków.
  • Obsesje i natręctwa, takie jak obsesyjne sprzątanie czy stereotypowe ruchy
  • Zaburzenia nastroju – ten objaw w każdym przypadku warto skonsultować z psychologiem
  • Problemy z rozumieniem sarkazmu i metafor – autystycy zwykle rozumieją je dosłownie
  • Niezrozumienie emocji innych osób
  • Reagowanie nieadekwatne do sytuacji
  • Problemy z okazywaniem kontaktu fizycznego
  • Nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego podczas rozmowy
3.5/5 - (2 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *