Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna?
Wraz z pojawieniem się gorączki u dziecka, u rodziców pojawić może się wiele pytań i wątpliwości. Bardzo często nie wiemy, co wywołało gorączkę u dziecka, ponieważ nie zauważymy żadnych innych objawów chorobowych. Przedstawiamy więc dziś najczęstsze przyczyny występowania gorączki oraz skuteczne sposoby reagowania na nią.
Spis treści:
- Od ilu °C zaczyna się gorączka u dziecka?
- Czym mierzyć gorączkę u dziecka?
- Gorączka – przyczyny
- Jak zbić gorączkę u niemowlaka?
Od ilu °C zaczyna się gorączka u dziecka?
Przyjęło się, że gorączka rozpoczyna się od 38 °C. Nie jest to do końca prawda. Normy prawidłowej temperatury ciała są zależne głównie od wieku oraz miejsca pomiaru. Wpływ ma na to także pora dnia, zażywanie pewnych leków oraz faza cyklu menstruacyjnego.
Za gorączkę u dziecka można więc uznać:
- 38 °C, jeśli miejscem pomiaru jest odbyt
- 37,8 °C, jeśli miejscem pomiaru jest błona bębenkowa
- 37,3 °C, jeśli miejscem pomiaru jest pacha
- 38,3 °C, jeśli miejscem pomiaru jest jama ustna
Czym mierzyć gorączkę u dziecka?
Mierzenie gorączki u dziecka może nie być najprostszym zadaniem. Jeśli dziecko nie chce tego robić, to najlepiej będzie użyć elektronicznego termometru bezdotykowego, który przykłada się do czoła. Jest on mniej dokładny niż pozostałe termometry, ale czas pomiaru jest najkrótszy.
W przypadku pozostałych dzieci najlepszym rozwiązaniem jest termometr cieczowy, ponieważ wykonuje on najdokładniejszy pomiar. Termometry te zostały jednak wycofane ze sprzedaży, dlatego możemy zastąpić go elektronicznym termometrem dotykowym.
Problematyczny może być także wybór miejsca pomiaru. W przypadku wystąpienia gorączki u niemowlaka najlepszym wyjściem będzie wykonanie pomiaru w odbytnicy lub pod pachą. U starszych dzieci gorączkę najlepiej jest mierzyć pod pachą, w uchu lub jamie ustnej.
Gorączka – przyczyny
Jeśli u naszego dziecka pojawiła się gorączka, to musimy zwrócić uwagę na inne objawy chorobowe. Poprzez gorączkę objawiać się może m.in. grypa, zatrucie pokarmowe, infekcja wirusowa czy poważniejsza choroba np. zapalenie płuc. W takich przypadkach z pewnością zauważymy symptomy wskazujące na chorobę.
Jeśli oprócz gorączki nie zauważymy żadnych innych objawów, to przyczyną podwyższenia temperatury ciała może być:
- Gorączka trzydniowa, która zwana jest także trzydniówką. Pojawia się ona najczęściej u dzieci przed ukończeniem 3 roku życia.
- Zakażenie układu moczowego – może ono nie dawać innych objawów szczególnie u dzieci, które noszą pieluszkę.
- Szczepienie – warto zapytać lekarza, po których szczepionkach może występować gorączka.
Jak zbić gorączkę u niemowlaka?
Jeśli u naszego dziecka wystąpi gorączka, to musimy reagować jak najszybciej. Przede wszystkim powinniśmy podać maluszkowi lek przeciwgorączkowy dostępny bez recepty oraz wodę do picia. Następnie należy zwrócić uwagę, czy u dziecka wystąpiły jakiekolwiek pozostałe objawy chorobowe – jeśli je zauważyliśmy, to powinniśmy udać się z dzieckiem do lekarza. Z kolei, jeżeli gorączka spada i nie zauważamy innych objawów, to wizyta lekarska może nie być konieczna. W takiej sytuacji należy obserwować dziecko i reagować w razie potrzeby.