Przeskocz do treści

Jakie są koszty związane z przygotowaniem się do ciąży?

Powiększenie rodziny wiąże się z wydatkami. Nie sposób tego uniknąć. Dodatkowe koszty pojawiają się już na etapie ciąży i przygotowania do niej. Sprawdź, jakie są koszty związane z przygotowaniem się do ciąży!

Spis treści:

  1. Wizyty u lekarza
  2. Suplementacja
  3. Badania

Wizyty u lekarza

Pamiętaj, że na etapie przygotowania do ciąży wizyty lekarskie są darmowe, jeśli tylko posiadasz ubezpieczenie zdrowotne. Po zajściu w ciążę będziesz mogła korzystać z nich bez opłat, nawet jeśli takiego ubezpieczenia nie posiadasz. Każda kobieta ciężarna ma zagwarantowaną bezpłatną opiekę medyczną.

Wiele kobiet decyduje się na prywatne wizyty u ginekologa na etapie przygotowania do ciąży. Ich ceny różnią się w zależności od miasta i placówki. Średnio cena jednej konsultacji wynosi od 100 do 400 zł. Do tego dochodzą koszty ewentualnych badań przeprowadzonych w gabinecie.

Suplementacja

Już na etapie przygotowań do ciąży powinnaś wdrożyć odpowiednią suplementację. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca kobietom ciężarnym suplementowanie kwasu foliowego, kwasu tłuszczowego DHA, jodu oraz witaminy D. To właśnie te składniki powinnaś zacząć przyjmować już na etapie starania się o dziecko.

W aptekach znajdziesz specjalne preparaty dla kobiet w ciąży, które zawierają odpowiednie ilości potrzebnych Ci substancji. Kosztują one od 25 do 65 zł za opakowanie. Przed zakupem któregokolwiek warto jednak porozmawiać z lekarzem o tym, który preparat będzie dla nas najlepszy.

Badania

Na etapie przygotowań do ciąży warto wykonać kilka badań. Na większość z nich możesz otrzymać skierowanie od lekarza, dzięki czemu wykonasz je bezpłatnie. Badania możesz przeprowadzić także prywatnie. Wiązać się to będzie z następującymi kosztami:

  •  Morfologia krwi – około 9 zł
  •  Badanie grupy krwi – 30-40 zł
  •  Badanie poziomu przeciwciał toksoplazmozy – około 50 zł
  •  Badanie poziomu przeciwciał cytomegalii – około 50 zł
  •  Badanie poziomu przeciwciał różyczki – około 50 zł
  •  Badanie w kierunku zakażenia wirusem HIV – 50-60 zł
  •  Badanie TSH – około 20 zł
  •  Poziom glukozy na czczo – około 10 zł

Pamiętajmy, że niektóre z tych badań wykonać będziemy musiały także w ciąży. W tym czasie liczyć musimy się także z kosztami badań prenatalnych, jeśli nie spełniamy kryteriów rządowego programu badań prenatalnych.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *