Przeskocz do treści

Jak przygotować się do badania prenatalnego – krok po kroku?

Badania prenatalne wchodzą w skład standardowej opieki medycznej nad kobietą w ciąży. Kobiety nie zawsze pamiętają jak przygotować się do badania prenatalnego. Krok po kroku wyjaśniamy, co trzeba zrobić przed badaniami, które mają na celu ocenę prawidłowości rozwoju płodu.

Jak przygotować się do badania prenatalnego – krok po kroku

Do podstawowych badań prenatalnych zaliczamy:

  • bezpieczne badania prenatalne, a w tym: USG, bezpłatne testy z krwi, testy NIPT;
  • inwazyjne badania prenatalne: biopsja trofoblastu, kordocenteza, amniopunkcja.

Przygotowanie do bezpiecznych badań prenatalnych

Do bezpiecznych testów, prenatalnych nie trzeba się szczególnie przygotowywać. W przypadku USG warto jednak sprawdzić opinie o lekarzu, który ma je przeprowadzić. Powinien on mieć odpowiednie kwalifikacje i dysponować wystarczająco czułym aparatem do USG. Przed USG warto skorzystać z toalety, ale głównie ze względu na własny komfort. Nie trzeba być na czczo. Warto zabrać ze sobą coś słodkiego. Czasami maluch śpi w trakcie badania albo niewiele się rusza. Może utrudnić to sprawdzenie wszystkich parametrów. W takiej sytuacji lekarz niekiedy prosi pacjentkę o zjedzenie niewielkiej przekąski i kontynuuje USG po kilkunastu minutach. Przed pobraniem próbki do badań prenatalnych z krwi nie trzeba być na czczo, ale niekiedy ciężarna musi odstawić heparynę. Takiego nakazu nie ma w przypadku Prenatal testDNA. Dobrze jest też porównać między sobą różne warianty testów wolnego DNA płodu. Niektóre z nich mają bardzo szeroki zakres analizy i dostarczają wielu informacji na temat zdrowia maluszka. Przykładowo, wynik Prenatal testDNA może zawierać dane na temat wielu nieprawidłowości genetycznych, ale także określać RhD płodu oraz płeć.

Przygotowanie do inwazyjnych badań prenatalnych

Do amniopunkcji nie trzeba się przygotowywać. Natomiast przed kordocentezą lub biopsją kosmówki należy uprzedzić personel medyczny m.in. o skłonności do krwawień. Zdarza się, że kordocenteza odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Wtedy kobieta musi przed zabiegiem być na czczo, aby uniknąć powikłań.

Jak zachowywać się po badaniach prenatalnych?

Bezpieczne badania prenatalne nie ingerują w ciało kobiety lub w środowisko płodu. Dlatego po USG i badaniach z krwi (np. NIFTY PRO, PAPP-a) nie trzeba zmieniać trybu życia. Natomiast po zabiegach inwazyjnych personel medyczny zazwyczaj zaleca dużo odpoczynku. W razie potrzeby można wspomagać się środkami przeciwbólowymi. Trzeba skonsultować się z lekarzem zawsze, gdy pojawi się ból podbrzusza, ból brzucha lub plamienie.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *