Przeskocz do treści

Emocje w ciąży, czyli skąd się bierze huśtawka nastrojów

Emocje w ciąży potrafią zmieniać się bardzo często. Niekiedy kobiecie trudno jest sobie poradzić z natłokiem uczuć i wrażeń, które zajmują jej umysł. Wyjaśniamy, skąd tak wiele kobiet w ciąży doświadcza zmiennych nastrojów i jak sobie z tym radzić.

Emocje w ciąży to skutek działania hormonów

Huśtawki nastrojów w ciąży to wynik szybkiego zmieniania się poziomu hormonów – estrogenu, progesteronu. Wyższy poziom Estrogenu sprawia, że przyszła mama ma dobry humor i jest pozytywnie nastawiona do świata. To właśnie wtedy kobieta myśli przede wszystkim o pozytywnych aspektach macierzyństwa. Natomiast progesteron sprawia, że w głowie kobiety w ciąży pojawiają się negatywne myśli i odczuwa ona lęk, smutek, rozdrażnienie. Stężenia hormonów ciążowych zmieniają się wielokrotnie w ciągu dnia, a mózg natychmiast na to reaguje zmianą nastroju i sposobem reagowania na różne sytuacje. Kobieta śmieje się, a krótko potem płacze. Gwałtownie reaguje na wydarzenia i bodźce, które do tej pory nie wywoływały u niej przypływu silnych emocji.

Emocje w ciąży a sytuacja osobista i zawodowa

Jeżeli kobieta w ciąży nie może liczyć na pomoc najbliższych, to nic dziwnego, że często odczuwa niepokój i przygnębienie. Kobiety w ciąży nierzadko boją się, że po porodzie stracą pracę. Jeżeli jej partner ma stałe i pewne źródło dochodu, zazwyczaj kobieta odczuwa mniejszy poziom lęku o sytuację finansową rodziny.

Emocje w ciąży – radość z przygotowań, czekanie na badania i strach przed porodem

Emocje w ciąży to rezultat czekania na liczne badania, które w tym czasie trzeba wykonać. Ciężarne z reguły bardzo przeżywają USG. Z jednej strony cieszą się i czekają na nie, a z drugiej strony – martwią się, czy dziecko jest zdrowe. Huśtawka emocji w ciąży to też skutek lęku przed porodem. Przyszła mama z radością wybiera ubranka dla dzieci, ale jednocześnie obawia się porodu. Niektóre panie już w ciąży są świadome, że ich dziecko przyjdzie na świat w wyniku cesarskiego cięcia. U niektórych z nich są z tego powodu smutne, ponieważ bardzo chciały urodzić naturalnie.

Emocje w ciąży – jak pomóc przetrwać trudne odczucia

Huśtawka emocji jest męcząca dla ciężarnej. Niekiedy sama jest zaskoczona tym, jak reaguje na niektóre sytuacje. Uświadomienie jej, że jest to normalne w ciąży, niekiedy przynosi ulgę. Częste pojawianie się negatywnych myśli i uczuć powinno skłaniać do szukania sposobów ich niwelowania. Trzeba też obserwować ciężarną, czy nie rozwinęła się u niej depresja. Niestabilnej emocjonalnie kobiecie zazwyczaj pomaga spokojna i pełna zrozumienia rozmowa z kimś bliskim. Dlatego po prostu trzeba pozwolić się jej się „wygadać”, a nawet zachęcać do tego. Lekarstwem na zły nastrój jest często sen i odpoczynek. Wiele kobiet w ciąży ignoruje potrzeby swojego organizmu, a rozdrażnienie wynika po prostu ze zmęczenia.

 

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *