Przeskocz do treści

Dlaczego dwumiesięczne dziecko nie chce spać? Przyczyny problemów ze snem u niemowląt

Noworodki przesypiają większość doby. Zmienia się to przeważnie 7-8 tygodni po porodzie. Dwumiesięczne dziecko nie chce spać, a gdy już zaśnie — szybko się wybudza. Wyjaśniamy, co może być przyczyną niespokojnego snu u kilkutygodniowego maluszka.

Dlaczego dwumiesięczne dziecko nie chce spać?

Problemy ze snem u niemowlaka może być wynikiem kilku czynników. Rodzice powinni sprawdzić, czy dziecko:

nie przechodzi skoku rozwojowegoskok rozwojowy to czas, w którym maluch intensywnie się rozwija i nabywa nowych umiejętności. Dwumiesięczne niemowlę zaczyna lepiej słyszeć i widzieć. Wyraźniej rozpoznaje smaki i zapachy, a niektóre z nich mogą być nieprzyjemne. Trudno jest mu zasnąć, nawet pomimo zmęczenia, bo świat stał się dla niego bardzo ciekawy. Gdy już zaśnie, mogą go obudzić bodźce, których do tej pory nie dostrzegał tak wyraźnie, np. hałas uliczny za oknem, dźwięki płynące z telewizora, promienie słońca padające na łóżeczko.

nie jest wystraszone lub przemęczone — w tym czasie maleństwo może bać się drobnostek, a najbezpieczniej czuje się w ramionach rodziców. Dlatego tak często budzi się z drzemki, gdy tylko zostanie odłożony. Maluszek może być po prostu zmęczony, a to też utrudnia zasypianie.

nie jest chore — problemy ze snem u niemowlaka to jeden z nieoczywistych, pierwszych objawów infekcji. Brzdąc po prostu może mieć zatkany nosek, a nie zawsze rodzice zauważą to od razu. Może boleć go gardło, a przecież nie potrafi jeszcze o tym powiedzieć opiekunom. Przyczyną częstego wybudzania się dwumiesięcznego dziecka może być refluks, czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku.

naprawdę nie potrzebuje drzemki — niemowlę w tym wieku już nie musi spać tyle, co kilkudniowy noworodek. Czas aktywności dziecka w ciągu dnia stopniowo się wydłuża. Już półroczny maluszek śpi przeciętnie od 12 do 16 godzin na dobę, a w ciągu dnia przeważnie ma 2-3 drzemki.

 

Dwumiesięczne dziecko nie chce spać – co zrobić?

Dziecko najlepiej śpi w ramionach rodziców, ale przecież muszą oni normalnie funkcjonować. Młode matki rozwiązują ten problem, stosując otulacze dla niemowląt, dzięki którym maluszek nie zauważa nieobecności opiekuna. Świetnie sprawdzają się specjalne chusty do noszenia niemowląt. Niemowlak może odpoczywać przytulony do mamy, a ona ma większą swobodę ruchów. Warto zagłuszyć albo usunąć z otoczenia dziecka bodźce, które mogą zakłócać sen: włączyć tzw. biały szum, zasłonić okno, ściszyć telewizor i dźwięki w telefonie. Bardzo pomocne jest wprowadzenie pewnego rytuału, który dziecko z czasem będzie kojarzyło zasypianiem na noc. Zazwyczaj jest to pewien schemat czynności, np. najpierw kąpiel, potem karmienie, na końcu nucenie kołysanek. Gdy dwumiesięczne dziecko nie chce spać, trzeba bacznie je obserwować, aby nie przegapić objawów choroby.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *