Przeskocz do treści

Czym jest rediagnoza autyzmu?

Diagnostyka autyzmu bywa długa i skomplikowana. W konsekwencji wiele dzieci otrzymuje niepoprawną diagnozę, która pociąga za sobą niewłaściwe leczenie. Jeśli podejrzewamy, że miało to miejsce także u nas, to powinniśmy zdecydować się na rediagnozę autyzmu. Zobacz poniżej, co to takiego!

Spis treści:

  1. Rediagnoza autyzmu – co to?
  2. Na czym polega rediagnoza autyzmu?

Rediagnoza autyzmu – co to?

Rediagnoza autyzmu to po prostu diagnostyka wykonywana drugi raz. Ma ona weryfikować, czy poprzednio postawione rozpoznanie na pewno jest prawidłowe. W jej trakcie sprawdza się również, czy wprowadzona terapia jest skuteczna.

Rediagnoza autyzmu konieczna jest w wielu przypadkach. Jest to tak różnorodne zaburzenie, że mylną diagnozę otrzymuje wielu pacjentów. Pomylony on może zostać m.in. z ADHD, mutyzmem czy niepełnosprawnością intelektualną.

Rediagnoza powinna zostać przeprowadzona szczególnie u dzieci, które diagnozę autyzmu otrzymały przed ukończeniem trzeciego roku życia. Na tym etapie życia objawy mogą być jeszcze mało charakterystyczne, dlatego łatwo je mylnie zdiagnozować. Rediagnozą powinny zainteresować się także osoby, u których nastąpiło nagłe pogorszenie lub polepszenie funkcjonowania.

Na czym polega rediagnoza autyzmu?

Rediagnoza autyzmu niczym nie różni się od pierwszego procesu diagnostycznego. Przeprowadza się ją w specjalistycznych placówkach. Diagnozą głównie zajmuje się psychiatra, ale w proces ten zaangażowani są również inny specjaliści, tacy jak psycholog dziecięcy, logopeda czy pedagog.

W trakcie rediagnozy korzysta się z następujących technik diagnostycznych:

• Wywiad z rodzicami i innymi bliskimi dziecka
• Analiza opinii wystawionych przez przedszkole lub szkołę oraz opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej
• Analiza zdjęć i filmów video dostarczonych przez rodziców
• Obserwacja dziecka w różnych sytuacjach (zwykle używa się do tego różnego typu kwestionariuszy psychologicznych)

Konieczne może być wykonanie także badania neurologicznego, badania wzroku i słuchu oraz rezonansu magnetycznego.

W trakcie rediagnozy warto sięgnąć również po diagnostykę genetyczną. Jednym z czynników wywołujących autyzm są mutacje w genach. Ich wykrycie może nam ułatwić uzyskanie prawidłowej diagnozy. Warto więc wykonać badanie genetyczne dla dzieci i dorosłych, takie jak test WES Complex. To właśnie badanie WES COMPLEX sprawdzi, czy w naszych genach istnieje mutacja, która może prowadzić do rozwoju autyzmu.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *