Przeskocz do treści

Czy istnieje choroba podobna do padaczki?

Ataki padaczkowe nie zawsze są spowodowane przez padaczkę. Wywoływać może je także choroba podobna do padaczki zwana psychogennymi napadami. Bardzo łatwo jest ją pomylić z epilepsją. W konsekwencji wiele osób żyje z błędną diagnozą. Zobacz, jak można tego uniknąć!

Spis treści:

  1. Choroba podobna do padaczki – co to jest?
  2. Objawy psychogennych napadów rzekomopadaczkowych
  3. Choroba podobna do padaczki a epilepsja – jak można je rozróżnić?
  4. Leczenie ataków rzekomopadaczkowych

Choroba podobna do padaczki – co to jest?

Choroba podobna do padaczki to psychogenne napady padaczkowe. Wywołuje ono ataki łudząco podobne do tych, które wywołuje epilepsja. Mają one jednak zupełnie inne podłoże. Psychogenne napady padaczkowe są spowodowane przez traumatyczne przeżycia, takie jak śmierć kogoś bliskiego czy wypadek samochodowy.

Objawy psychogennych napadów rzekomopadaczkowych

Psychogenne napady rzekomopadaczkowe wyglądają jak atak toniczno-kloniczny. Jest to najbardziej charakterystyczny atak padaczki. Powoduje on drgawki, wyprężenie ciała i utratę przytomności. W chorobie podobnej do padaczki napady te nie są jednak identyczne. Można je rozróżnić poprzez:

  • Czas trwania – napady padaczkowe trwają kilkadziesiąt sekund, a psychogenne napady padaczkowe są dłuższe
  •  Pojawiające się objawy – w chorobie podobnej do padaczki podczas ataku chory zamyka oczy i porusza głową na boki. Nie pojawia się za to charakterystyczne dla epilepsji przygryzienie języka i mimowolne oddanie moczu.
  • Częstotliwość – psychogenne napady padaczkowe potrafią pojawiać się nawet 30 razy dziennie.

Choroba podobna do padaczki a epilepsja – jak można je rozróżnić?

Obserwując przebieg napadu padaczkowego, możemy rozróżnić, z jaką chorobą mamy do czynienia. Zauważenie jakiejkolwiek różnicy nie da nam jednak 100% pewności. Aby być pewnym, przeprowadzić musimy pełną diagnostykę. W tym celu wykonać należy badanie EEG, rezonans magnetyczny, badania krwi oraz badanie genetyczne. Wykluczą lub potwierdzą one padaczkę. Warto także odwiedzić gabinet psychologa lub psychiatry.

Leczenie ataków rzekomopadaczkowych

Ataki rzekomopadaczkowe leczy się za pomocą psychoterapii. Może ona być prowadzona w różnych nurtach. Jest to zależne od pacjenta, ale najbardziej popularna jest psychoterapia poznawczo-behawioralna.

U niektórych pacjentów z psychogennymi napadami padaczki stosuje się także leczenie farmakologiczne. Jest to jednak konieczne tylko w skrajnych przypadkach. U większości chorych nie ma takiej potrzeby.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *