Przeskocz do treści

Bostonka u dzieci – co to za choroba? Jak ją wyleczyć?

Bostonka u dzieci mąż zwykle łagodny przebieg. Co to za choroba i w jaki sposób się objawia? Jak leczyć bostonkę u dzieci? Czy choroba bostońska u dzieci może być niebezpieczna? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Co to jest bostonka u dzieci?
2. Bostonka – objawy u dzieci
3. Bostonka – leczenie u dzieci
4. Choroba bostońska u dzieci – czy może być niebezpieczna?
5. Co na bostonkę u dzieci – czy istnieje szczepionka na tę chorobę?

Co to jest bostonka u dzieci?

Choroba bostońska u dzieci (inaczej bostonka u dzieci) to zakaźne schorzenie wywoływane przez enterowirusy z grupy Coxsackie [1]. Chorobotwórcze drobnoustroje rozprzestrzeniają się poprzez bezpośredni kontakt z chorym, jego śliną lub innymi wydzielinami (na przykład płynem z pękających pęcherzyków na skórze). Do rozwoju bostonki u dziecka może dojść także w wyniku kontaktu z przedmiotami skażonymi wydzielinami chorego oraz poprzez spożycie skażonej wody lub pożywienia [1]. Nazwa bostonka pochodzi od miasta, w którym zanotowano pierwszą epidemię schorzenia, zakażeniu sprzyja przebywanie w dużych skupiskach ludzi, takich jak na przykład przedszkola lub żłobki [2].

Bostonka – objawy u dzieci

Pierwsze objawy bostonki u dzieci są mało charakterystyczne. Choroba bostońska może wywołać symptomy takie jak [1] [2]:
• biegunka,
• ból gardła,
• brak apetytu,
• osłabienie,
• wymioty,
• wysoka gorączka,
• złe samopoczucie.

Dopiero po okresie prodromalnym (zapowiadającym chorobę) można zauważyć symptomy swoiste dla bostonki. Objawy u dzieci typowe dla tego schorzenia to [1] [2]:
• owrzodzenia na języku oraz wewnętrznych powierzchniach policzków,
• powiększenie węzłów chłonnych szyjnych,
• zmiany w jamie ustnej — pęcherzyki w obrębie tylnej ściany gardła, podniebienia miękkiego, języka, dziąseł oraz błony śluzowej policzków,
• zmiany na dłoniach, podeszwach stóp, bocznych powierzchniach rąk i stóp, pośladkach oraz narządach płciowych — podłużne pęcherzyki koloru szarego, z czerwoną otoczką.

Bostonka – leczenie u dzieci

Jak leczyć bostonkę u dzieci? Choroba bostońska ma zwykle łagodny przebieg i nie wymaga specjalnego leczenia. Ważne jest, aby rodzice odkażali owrzodzenia skórne za pomocą preparatów antyseptycznych, natomiast nie należy rozdrapywać ani wyciskać pęcherzy [2]. Co na bostonkę u dzieci można jeszcze stosować? W celu załagodzenia świądu można podawać maluchowi leki przeciwhistaminowe (po konsultacji z lekarzem), a jeśli wystąpiła gorączka w przebiegu bostonki, leczenie u dzieci polega na stosowaniu paracetamolu lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych [2].

Choroba bostońska u dzieci – czy może być niebezpieczna?

Bostonka u dziecka ma zazwyczaj łagodny przebieg, powikłania, takie jak np. cukrzyca I typu, odwodnienie, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy też zapalenie mięśnia sercowego są bardzo rzadkie, są one zgłaszane najczęściej w krajach azjatyckich i mają związek z epidemiami zakażeń enterowirusami [3]. Bostonka u niemowlaka lub noworodka może mieć cięższy przebieg niż u starszych dzieci, w takim przypadku może być konieczne leczenie szpitalne [2].

Co na bostonkę u dzieci – czy istnieje szczepionka na tę chorobę?

Jak dotąd nie wynaleziono szczepionki na bostonkę. W przypadku zdiagnozowania bostonki u dziecka stosuje się leczenie objawowe, natomiast kluczowe znaczenie ma profilaktyka. Zachorowania można uniknąć poprzez [1] [4]:
• częste czyszczenie i dezynfekowanie skażonych powierzchni,
• przestrzeganie zasad higieny osobistej — mycie rąk przed spożywaniem pokarmów, a także po każdym wyjściu z toalety,
• unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi oraz ich wydzielinami.

Źródła:

1. https://www.gov.pl/web/gis/choroba-dloni-stop-i-ust-choroba-bostonska

2. https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a1865/Choroba-bostonska-.html/

3. Krzysztoszek A., Wieczorek M. Sukcesor wirusa polio – enterowirus 71. Postępy Mikrobiologii 54 (1): 10–19 (2015)

4. https://pulsmedycyny.pl/pediatra-na-bostonke-wczesniej-czy-pozniej-zachoruje-prawie-kazde-dziecko-1141570

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *