Celiakia, inaczej nazywana chorobą trzewną, charakteryzuje się nietolerancją glutenu, trwającą całe życie. W chorobie tej, gluten działa toksycznie na organizm chorego, co prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, a także wypustek błony śluzowej. Skutkuje to upośledzonym wchłanianiem pokarmu, co skutkuje licznymi objawami klinicznymi. Choroba ta ma podłoże genetyczne, a jedyna skuteczna metoda jej leczenia, to pozostawanie na diecie bezglutenowej przez całe życie.
Czy badania na celiakię są płatne?
Czy badania na celiakię są refundowane?
Co ma wpływ na cenę badania na celiakię?
Ile kosztują badania na celiakię?
Czy badania na celiakię są płatne?
Ceny badania na celiakię mogą być zróżnicowane ze względu na to, jaki test zdecyduje się wykonać pacjent (np. badanie serologiczne z krwi, gastroskopia z biopsją, test genetyczny).
Czy badania na celiakię są refundowane?
W Polsce badania w kierunku celiakii są refundowane, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Skierowanie na takie bezpłatne badania uzyskać można podczas wizyty u specjalisty gastroenterologa. Jest to skierowanie na badanie krwi. Jeśli jednak diagnostykę rozpoczyna się od testu genetycznego, dzięki któremu można uniknąć biopsji jelita – należy go wykonać we własnym zakresie już prywatnie.
Co ma wpływ na cenę badania na celiakię?
Wpływ na cenę badania na celiakię ma jego rodzaj. Najbardziej popularnym badaniem wykonywanym w kierunku celiakii, są badania serologiczne krwi, podczas których bada się przeciwciała. Taki test informuje pacjenta o tym, czy celiakia jest aktywna w danym momencie. Może się jednak zdarzyć, że pacjent ma celiakię, ale jego przeciwciała nie są podwyższone-jest to więc badanie, które nie pozwala na jednoznaczne wykluczenie choroby. Kolejnym rodzajem badania na celiakię jest biopsja jelitowa. Stosuje się ją do oceny stanu jelit, a także zaawansowania choroby. Choć obraz biopsji pokazuje czy doszło do zaniku kosmków jelitowych, nie można jednak stwierdzić że przyczyniła się do tego celiakia. Taki sam wynik biopsji jelitowej mogą mieć bowiem pacjenci z wrzodziejącym zapaleniem jelit, a także chorobą Leśniowskiego-Crohna. Należy także pamiętać, że jest to badanie które nie wykrywa wczesnego etapu choroby i co najważniejsze-jest bardzo inwazyjne. Ostatnim badaniem na celiakię jest test genetyczny -jest to jedyne badanie, które powala na jednoznaczne wykluczenie celiakii. Jest bezbolesne i nieinwazyjne, można wykonać je nawet u małych dzieci, a jego wynik zachowuje ważność przez całe życie.
Ile kosztują badania na celiakię?
Badanie serologiczne z krwi to koszt około 255 złotych, biopsja jelitowa będzie kosztować pacjenta około 340 złotych, a test genetyczny, w zależności od jego zakresu, to koszt od 200 do 500 złotych.