Przeskocz do treści

badania genetyczne noworodka- wszystko co powinniśmy wiedzieć.

Jakie badania warto zrobić noworodkowi?
Jakie są korzyści wykonania badania u noworodka?
Od kiedy można wykonać badania genetyczne u noworodka?
Jakie są różnice między badaniami przesiewowymi na NFZ a prywatnymi badaniami genetycznymi noworodka?

Jakie badania warto zrobić noworodkowi?

Badania genetyczne noworodka to rzecz niezwykle ważna, niezbędna. Dzięki nim jesteśmy w stanie wykryć ewentualne choroby, a mówiąc bardziej szczegółowo, dużą ilość chorób oraz czynników, na które nasze dziecko może być narażone. Dlatego właśnie powinniśmy zapoznać się z tym tematem dość dokładnie i dowiedzieć się, jakie badania należy oraz opłaca się wykonać, aby zadbać o prawidłowy rozwój naszego maluszka. Zacznijmy od tego, że w Polsce noworodki są poddawane badaniom przesiewowym już od 1944 roku. Takie badania pozwalają nam wykryć choroby, na które dziecko może zachorować, dzięki czemu możemy je wcześnie leczyć i zapobiec ich rozwojowi. Dotyczą one chorób rozwojowych, oczywiście włączając w to choroby metaboliczne. Badania przesiewowe pozwalają również określić ogólny stan zdrowia naszego maluszka. Należy jednak pamiętać, że są to podstawowe badania. Jeśli chcemy faktycznie zadbać o zdrowie naszego dziecka, powinniśmy pomyśleć też o innych badaniach, takich jak test NOVA. Są to badania nieinwazyjne, dzięki którym otrzymamy dokładniejsze informacje na temat zdrowia noworodka.

Jakie są korzyści wykonania badania u noworodka?

Jeśli chodzi o badania genetyczne, nie powinniśmy się nawet zastanawiać nad tym, czy są one potrzebne naszemu maluszkowi. Właśnie te badania pozwalają nam wykryć nawet 87 wrodzonych chorób, dzięki czemu jesteśmy w stanie wystarczająco wcześnie zareagować. Dzięki takim badaniom możemy również sprawdzić, czy dziecku szkodzą takie rzeczy jak np. któryś z 32 składników antybiotyków. Mało tego, badania genetyczne są w stanie dostarczyć nam odpowiedzi na pytania takie jak: jakie są przyczyny danej choroby lub jak możemy ulepszyć sposób jej leczenia. Nietolerancja pokarmowa to rzecz, którą również możemy wykryć dzięki tym badaniom.

Od kiedy można wykonać badania genetyczne u noworodka?

Jeśli chodzi o te badania, nie musimy wcale czekać, tym bardziej więc nie powinniśmy zwlekać z ich zrobieniem. Możemy je wykonać już po pierwszej dobie życia naszego maluszka. Nie musimy się niczym martwić, gdyż jest to w stu procentach nieinwazyjne. Próbka pobierana jest bowiem z zewnętrznej strony policzka dziecka. Możemy nawet pobrać ją samodzielnie, a dopiero później oddać do laboratorium. Czasem obniżona odporność dziecka może wynikać nawet z jej wrodzonych niedoborów, dlatego test NOVA powinno się zrobić do 12 roku życia, najlepiej jednak go wykonać jak najwcześniej.

Jakie są różnice między badaniami przesiewowymi na NFZ a prywatnymi badaniami genetycznymi?

Najważniejszy jest fakt, że wykonując prywatne badania genetyczne otrzymujemy więcej informacji na temat stanu zdrowia naszego dziecka oraz potencjalnych zagrożeń. Kolejną ważną rzeczą jest fakt, iż podczas badań przesiewowych na NFZ jest pobierana krew, natomiast prywatne badania genetyczne są nieinwazyjne.