Afty są dolegliwością, która u dzieci występuje stosunkowo często. Pojawiają się one w buzi dziecka i przybierają formę białych owrzodzeń oraz pojawiających się na języku nadżerek. Są bolesne, dlatego należy zwracać na nie uwagę. Gdy dziecka skarży się na nie coraz częściej, warto wiedzieć jak sobie z nimi radzić. O szczegółach pojawiania się aft u dzieci, opowiadamy w poniższym artykule.
Kiedy pojawiają się afty u dzieci?
Jak radzić sobie z aftami u dzieci?
Czy częste afty u dzieci mogą oznaczać chorobę?
Jakie są objawy pojawiania się aft u dzieci?
Kiedy pojawiają się afty u dzieci?
Afty u dzieci pojawiają się z wielu powodów. Może być nim nieprawidłowa higiena buzi dziecka, ale także różnego rodzaju choroby, na przykład choroba migdałów. Zdarza się także, iż afty są skutkiem wirusowego zapalenia gardła, czy zmniejszona odporność w trakcie lub po przebytej chorobie. Afty u dzieci pojawiają się także z niedoboru minerałów oraz witamin (żelaza, witaminy B12 i innych).
Jak radzić sobie z aftami u dzieci?
Afty u dzieci są szczególnie dokuczliwe, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Jednym ze sposobów na zmniejszenie bólu dziecka, jest podawanie mu pokarmów o płynnej konsystencji (zupy, kaszki, jogurty). Tego typu pożywienie nie podrażni jamy ustnej chorego dziecka. Należy unikać spożywania przez dziecko pokarmów oraz napojów kwaśnych i słonych. Sposobem na zmniejszenie bólu jest także podawanie malcowi dużej ilości wody lub środka przeciwbólowego. Należy pamiętać także o zachowaniu właściwej higieny.
Czy częste afty u dzieci mogą oznaczać chorobę?
Zdarza się także, iż afty u dzieci oznaczają chorobę. Najczęstszą z chorób, której dotyczy omawiany problem, jest trwała nietolerancja glutenu. Gdy celiakia jest nieleczona, jej objawem są właśnie afty. Celiakia charakteryzuje się między innymi zmniejszoną wchłanialnością witamin i minerałów, co skutkuje powstawaniem aft.
Jakie są objawy pojawiania się aft u dzieci?
Afty u dzieci pojawiają się na języku, dziąsłach, podniebieniu i policzkach. Przed ich pojawianiem dziecko często zmienia swoje zachowanie, staje się marudne, trudno je uspokoić. W wielu przypadkach pojawia się gorączka lub podwyższona temperatura, a dziecko niekontrolowanie wkłada ręce do buzi. Okres zmniejszenia apetytu u dziecka, także może świadczyć o zbliżających się aftach.