Słodycze w ciąży – dlaczego trzeba ograniczać i co jeść w zamian?
Słodycze w ciąży trzeba ograniczać, ponieważ wpływają one negatywnie na zdrowie matki i dziecka. Przyszłej mamie może być trudno ignorować ochotę na słodkie, ale może jeść produkty z cukrem, które są zdrowsze.
Spis treści
Dlaczego słodycze w ciąży to zły wybór?
W trakcie ciąży należy unikać spożywania nadmiernej ilości kalorii, cukru oraz m.in. tłuszczów trans. Takie słodycze jak na przykład: batoniki, czekoladki i lody zawierają te wszystkie zakazane substancje, a do tego też niezdrowe barwniki i konserwanty. Kobieta, która je słodycze w ciąży w dużych ilościach zazwyczaj ma mniejszą ochotę na zdrowe, pełnowartościowe posiłki. W związku z tym naraża siebie i dziecko na niedobory witamin (np. żelaza, witamin z grupy B) białek i składników mineralnych. Ponadto może się u niej rozwinąć otyłość lub/i cukrzyca ciążowa. Cukrzyca często kończy się zwiększeniem masy urodzeniowej noworodka, a większe dziecko będzie trudniej urodzić. Jeżeli choroba nie będzie wykryta na czas, to płód może rozwijać się nieprawidłowo. Rośnie też niebezpieczeństwo przedwczesnego porodu. Spożywanie produktów zawierających tłuszcze trans źle wpływa na rozwój układu nerwowego dziecka. Ponadto otyłość u kobiety w ciąży często przyczynia się do zdiagnozowania u niej nadciśnienia tętniczego. Niekiedy zbyt duża waga nie znika po porodzie, a to może źle wpływać na samopoczucie psychiczne i fizyczne młodej mamy.
Co zrobić, gdy ochota na słodycze w ciąży jest nie do zniesienia?
Zdarza się, że ochota na słodkie jest na tyle duża, że po prostu nie da się jej ignorować. Czasami jest to skutek błędów dietetycznych, np. zbyt dużych przerw między posiłkami, spożywania zbyt małej ilości produktów zawierających żelazo. Ochotę na słodycze można zaspokoić zdrowymi przekąskami, np. suszonymi owocami, orzechami, sałatkami ze świeżych owoców. Świetnie sprawdzają się ciasta z dodatkiem miodu i warzyw, np. marchewkowe, dyniowe, szpinakowe. Szczególnie że są one bogate w witaminy. Niektórym przyszłym mamom smakują też słodkości na bazie miodu i jogurtu, a one z kolei są źródłem ważnych białek i wapnia. Miód oczywiście zawiera dużo cukru, ale dodaje się go w niewielkich ilościach. Poza tym mód zawiera sporą dawkę mikroelementów oraz działa odkażająco. Kobiecie w ciąży przyda się zjedzenie kilku kostek gorzkiej czekolady, ponieważ zawiera magnez, żelazo, witaminę D3 i wapń, a z pewnością zaspokoi ochotę na słodycze. Od czasu do czasu może ona skusić się niewielką porcję domowych lodów.