Przeskocz do treści

Jakie bezpieczne badania prenatalne można wykonać na początku ciąży? Dlaczego warto robić badanie NIPT w pierwszym trymestrze ciąży?

Kobieta dowiaduje się, że spodziewa się dziecka, zazwyczaj w 6-8 tygodniu ciąży. Krótko potem, bo już w 10 tygodniu ciąży może ona wykonać badanie wolnego DNA płodu. Wyjaśniamy, dlaczego warto robić badanie NIPT w pierwszym trymestrze ciąży. Podpowiadamy jak jeszcze można bezpiecznie sprawdzić, czy płód dobrze się rozwija.

Dlaczego warto robić badanie NIPT w pierwszym trymestrze ciąży?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby bezpieczne badania prenatalne wykonywały wszystkie kobiety w ciąży. Ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną dotyczy także młodych kobiet. Wynosi ono u nich 5%. Test NIPT jest nieinwazyjnym, czyli całkowicie bezpiecznym badaniem prenatalnym. Wykorzystuje się w nim nowoczesną metodę analizy wolnego płodowego DNA. Badanie NIPT pozwala mamie spać spokojnie przez większość ciąży, ponieważ można je wykonać od 10 tygodnia ciąży, a wyniki są po maksymalnie 10 dniach. Dzięki temu kobieta zyskuje prawie 100% pewność, że maleństwo nie jest obciążone wadą genetyczną. Test NIPT jest płatny, ale jego zakres analizy może obejmować dużo więcej wad wrodzonych niż bezpłatne badania prenatalne. Ponadto jest też znacznie bardziej czuły od darmowych testów. Cena badania NIPT różni się w zależności od wariantu i zakresu analizy. Są testy wykrywające tylko najczęściej występujące nieprawidłowości w DNA, ale można pokusić się o zrobienie jednego z tych dużo bardziej obszernych. Przeprowadzenie testu NIPT pozwala przyszłym rodzicom na szybsze skompletowanie wyprawki dla maluszka, ponieważ na życzenie klientki laboratorium sprawdzi, czy to chłopiec czy dziewczynka.

Pierwszy trymestr ciąży – jakie inne bezpieczne badania prenatalne można zrobić?

Każda kobieta w ciąży może w Polsce wykonać bezpłatne badania prenatalne. Musi jedynie postarać się o skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Między 11 a 13 tygodniem ciąży lekarz ocenia zdrowie płodu przy pomocy USG genetycznego. Dzięki wnikliwej analizie obrazu doświadczony, lekarz jest w stanie zauważyć objawy zespołu Downa, zespołu Patau oraz zespołu Edwardsa. Badanie USG pierwszym trymestrze ciąży wykonuje się często razem z innym nieinwazyjnym badaniem prenatalnym — testem PAPP-a. Test ten wymaga dwukrotnego pobrania krwi od przyszłej mamy, ponieważ szuka się w niej i analizuje poziom specjalnych białek, które są w krwiobiegu kobiety wyłącznie w trakcie ciąży. Jednak wyniki nie opierają się tylko na parametrach uzyskanych z krwi, ale również bierze się pod uwagę, np. wiek matki i przyjmowane leki. Nieco inaczej jest przy badaniu NIPT. Personel medyczny pobiera od pacjentki jedną próbkę krwi, z której wyodrębnia się DNA płodu i tylko one jest potem oceniane.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *