Przeskocz do treści

Różne rodzaje badań prenatalnych dostępnych w ciąży – jakie testy warto wykonać?

Każda kobieta ciężarna powinna skorzystać z diagnostyki prenatalnej. Oferuje ona wiele różnych badań, dzięki którym możemy dowiedzieć się o rozwoju naszego dziecka. Przeczytaj, jakie różne rodzaje badań prenatalnych dostępnych w ciąży możesz wykonać!

Spis treści:

  1. Badania nieinwazyjne
  2. Badania inwazyjne

Badania nieinwazyjne

Pierwszym rodzajem badań prenatalnych dostępnych w ciąży są testy nieinwazyjne. Są to badania, w których w żaden sposób nie ingeruje się w środowisko płodu. Są więc całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. Do badań tego typu zaliczamy:

  • USG genetyczne – jest to badanie obrazowe, które przypomina standardowe USG. Lekarz w trakcie tego badania dokładnie przyjrzy się budowie anatomicznej dziecka. Oceni także kilka niezbędnych parametrów. Dzięki temu u płodu rozpoznać można m.in. wady serca, wady cewy nerwowej czy zespół Downa.
  •  Test PAPP-A – jest to badanie biochemiczne wykonywane na podstawie próbki krwi matki. Sprawdza się w niej stężenie białka PAPPA, co pozwala na wykrycie u płodu zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau.
  •  Test Prenatal testDNA – jest to nieinwazyjny test o bardzo wysokiej czułości. Wynosi ona ponad 99%. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka krwi ciężarnej. Jest to bardzo kompleksowy test. Analizuje się w nim wszystkie 23 pary chromosomów, dzięki czemu wykryć można nawet bardzo rzadkie wady genetyczne.

Wszystkie badania nieinwazyjne wykrywają zwiększone ryzyko rozwoju danej wady. Oznacza to, że ich nieprawidłowy wynik musi zostać jeszcze potwierdzony w dalszej diagnostyce. Prawidłowy wynik oznacza, że maluszek rozwija się prawidłowo.

Badania inwazyjne

Kolejnym rodzajem badań prenatalnych są testy inwazyjne. Nazywane są one także badaniami rozstrzygającymi, ponieważ dzięki nim otrzymamy jednoznaczną diagnozę. Wiąże się to jednak z ingerencją w środowisko płodu, co może spowodować pewne powikłania. Ryzyko ich rozwoju jest jednak stosunkowo niewielkie.

Najczęściej wykonywanym badaniem inwazyjnym jest amniopunkcja. Do jej przeprowadzenia konieczna jest próbka płynu owodniowego, którą pobiera się poprzez nakłucie powłok brzusznych ciężarnej za pomocą jałowej igły. Następnie trafia ona do analizy. Do badań inwazyjnych zaliczamy także biopsję kosmówki oraz kordocentezę.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *