Zabiegi kosmetyczne w ciąży
Z zabiegów kosmetycznych w ciąży nie trzeba wcale rezygnować. Pozwalają one nie tylko poprawić wygląd i poczuć się atrakcyjnie, ale również zadbać o dobre samopoczucie – tak ważne w tym specjalnym okresie. Muszą to być jednak zabiegi delikatne i mało inwazyjne, które pozwolą zrelaksować się w bezpieczny dla Ciebie i dziecka sposób.
Zabiegi kosmetyczne w ciąży – najlepiej wykonuj je w 2. trymestrze
Zwykle przeprowadzać można je też na początku 3. trymestru. Dlaczego najlepiej wykorzystać właśnie ten okres?
Pamiętaj, że w 1. trymestrze ciąży Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Wykształcają się na przykład jego organy wewnętrzne. Lekarze zgodnie twierdzą, że najlepiej zminimalizować wtedy wykorzystanie kosmetyków, szczególnie tych silnie działających. Dzięki temu ryzyko przeniknięcia niebezpiecznych substancji i zahamowanie odpowiedniego rozwoju dziecka będzie jak najmniejsze.
Pod koniec ciąży (zwykle od. 34. tygodnia) powinnaś natomiast odpoczywać. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko porodu przedwczesnego czy pojawienia się jakichkolwiek komplikacji. Jeśli masz wątpliwości, realizację danego zabiegu skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie zaszkodzisz nieświadomie swojemu dziecku.
Kosmetyczka musi wiedzieć, że jesteś w ciąży
Za każdym razem poinformuj osobę, która realizuje zabieg (kosmetyczka, dermatolog), że spodziewasz się dziecka. Specjalista dobierze wtedy odpowiednie dla Ciebie kosmetyki czy intensywność zabiegu, które będą w pełni bezpieczne i odpowiednie dla ciężarnej. Wiele gabinetów czy salonów SPA posiada w swojej ofercie pakiety ułożone specjalnie dla kobiet w ciąży. Są one dostosowane nie tylko pod względem bezpieczeństwa, ale też specyficznych potrzeb, np. skóry.
Manicure, maseczki, henna – m.in. te zabiegi są bezpieczne w ciąży
W ciąży najlepiej przeprowadzaj takie zabiegi, które działają w jak najmniej inwazyjny sposób. Bezpieczne są te, które wykonuje się na twarz, np. maseczki dotleniające czy nawilżające skórę, delikatne oczyszczanie twarzy z zanieczyszczeń, masaże ujędrniające i relaksujące lub nałożenie henny na rzęsy oraz brwi. Możesz zadbać także o stopy i dłonie. Dobrze sprawdzą się więc manicure i pedicure, masaże, delikatne peelingi lub maski nawilżające. Z zabiegów na ciało zaleca się jedynie te bardzo delikatne, np. przeciw rozstępom.
Zabiegi kosmetyczne, których nie powinnaś wykonywać w ciąży
W ciąży nie powinnaś wykonywać intensywnych oraz inwazyjnych zabiegów, a także wykorzystywać mocno skoncentrowanych preparatów. Niosą one bowiem niebezpieczeństwo dla dziecka, a składniki aktywne mogą przeniknąć do krwiobiegu. W ciąży najczęściej mocniej odczuwa się też ból, a co więcej – skóra staje się wrażliwsza.
Unikaj zabiegów wykorzystujących lasery i prąd, depilacji, solarium, kriokomory czy sauny, a także gorących kąpieli oraz aromaterapii. Niska lub wysoka temperatura i silne zapachy czasami prowadzą np. do omdleń. Niewskazane są też masaże, drenaże czy peelingi całego ciała.
Zobacz też na badaniaprenatalne.pl:
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa