Przeskocz do treści

Wysoki poziom żelaza u dziecka

Chcąc zapewnić prawidłowy rozwój i zdrowy strat w przyszłość dziecku czasami zdarza się rodzicom sprawę przedobrzyć. Podają zbyt dużą ilość suplementów lub nieprawidłowo dobierają dietę, powodując nadmiar spożycia składników mineralnych i pojawienie się wysokiego poziomu żelaza u dziecka.

Ostatnio coraz częściej obserwuje się nadmiar występowania żelaza w organizmach dzieci. Żelazo jest nierozerwalnie kojarzone z anemią, a rodzice mający wątpliwości co do odpowiedniego spożycia tego pierwiastka przez swoje dzieci, często ratują się suplementacją. Czy potrzebnie? Czy jesteś pewien, że Twojemu maleństwu brakuje właśnie żelaza? Jakie są skutki wysokiego poziomu żelaza u dziecka?

Wysoki poziom żelaza u dziecka – przyczyny i objawy

Częstą przyczyną występowania wysokiego poziomu żelaza u dziecka jest zła dieta i przesadna suplementacja. Zdarza się, że rodzice nie czytają etykiet i nie mają pojęcia ile tego pierwiastka spożyło dziecko wraz z codziennymi pokarmami. Wystarczy wspomnieć, że żelazo występuje w praktycznie każdej dziecięcej kaszce czy płatkach śniadaniowych. Następnie dziecko otrzymuje dodatkową porcję żelaza w postaci suplementów diety prosto z aptecznej półki.

Objawy nadmiaru żelaza mogą przypominać te związane z niedoborem, czyli spadek koncentracji, brak energii, zmęczenie i ogólne złe samopoczucie. Przede wszystkim przed rozpoczęciem suplementacji i wdrażaniem jakichkolwiek leków wykonaj dziecku badanie krwi określające poziom żelaza w organizmie. W razie nieprawidłowości skonsultuj się z pediatrą i ustalcie drogę leczenia. Lekarz będzie też monitorował postępy w terapii.

Żelazo ponad normę u dziecka a hemochromatoza

Przyczyną nadmiaru żelaza może być także choroba genetyczna o nazwie hemochromatoza, spowodowana zmianami w genie HFE. To schorzenie powoduje kumulację żelaza w tkankach i groźne powikłania. Diagnostyka tej choroby trwa dość długo, na szczęście istnieje badanie genetyczne sprawdzające mutację w genie HFE, dzięki czemu możemy szybciej wdrożyć leczenie.

Placówki

Wysoki poziom żelaza u dziecka – skutki nadmiaru

Nadmiar żelaza ma bardzo poważne skutki, które uważa się nawet za groźniejsze niż te spowodowane niedoborem. Wysoki poziom żelaza u dziecka może prowadzić do:

  • uszczerbku na sercu, trzustce, wątrobie, przysadce mózgowej i innych narządach
  • w konsekwencji jesteśmy narażeni na: niepłodność, cukrzycę, marskość wątroby, zaburzenia rytmu serca, a nawet raka.
Więcej informacji

Masz pytania odnośnie nadmiaru żelaza i hemochromatozy u dziecka? Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Autor: www.Zdrowokolorowo.pl | Zdjęcie: Anna Om/pl.123rf.com | Infografika: www.testDNA.pl
3.9/5 - (33 głosów / głosy)

4 thoughts on “Wysoki poziom żelaza u dziecka

  • Ola
    24 września 2018 o 6:59 am
    Permalink

    U mojego dziecka jest podwyższony poziom żelaza, nie słyszałam wcześniej o hemochromatozie, dopytam lekarza. Dziękuję za artykuł

    Odpowiedz
  • ImperiumFinanse
    11 lipca 2020 o 9:46 am
    Permalink

    Mój synek ma 101,60 , norma jest do 91 czy to jest groźne?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *