Przeskocz do treści

Wzdęcia u dziecka – co mogą oznaczać i jak pomóc dziecku?

Co jest najczęstszą przyczyną wzdęć u dziecka, Czy częste wzdęcia u dziecka mogą oznaczać chorobę, W jaki sposób leczyć wzdęcia u dziecka, Jakie badania zrobić jak dziecko ma częste wzdęcia

Jeśli twojemu dziecku od dłuższego czasu towarzyszą wzdęcia brzuszka, a ty zastanawiasz się czy to normalne i kiedy skonsultować się z lekarzem, mamy dla ciebie kilka podpowiedzi. Kiedy sami doświadczamy nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego dużo łatwiej jest nam rozpoznać pierwsze symptomy. W przypadku dziecka sprawa staje się o tyle skomplikowana, że dowiadujemy się o problemie dopiero w momencie, kiedy dziecko zaczyna uskarżać się na bóle brzucha czy inne dolegliwości. Ważną kwestią w tym przypadku jest kontrolowanie częstotliwości wypróżnień oraz obserwowanie wielkości brzuszka.

Co jest najczęstszą przyczyną wzdęć u dziecka?
Czy częste wzdęcia u dziecka mogą oznaczać chorobę?
W jaki sposób leczyć wzdęcia u dziecka?
Jakie badania zrobić jak dziecko ma częste wzdęcia?

Co jest najczęstszą przyczyną wzdęć u dziecka?

Jako, że wzdęcia w większości przypadków powiązane są z dolegliwościami układu pokarmowego, śmiało możemy stwierdzić że wzdęcia u dzieci występują najczęściej po spożyciu niekorzystnego dla nich posiłku. O ile częstotliwość posiłków ma tutaj wielkie znaczenie, o tyle same produkty spożywcze są kluczową kwestią, a kolejno pierwszą linią obrony.

Czy częste wzdęcia u dziecka mogą oznaczać chorobę?

W wielu przypadkach wzdęcia u dzieci mogą być symptomem dolegliwości takich jak pasożyty, zespół jelita drażliwego, nietolerancja laktozy czy celiakia. Na szczęście prawidłowa diagnoza to klucz do sukcesu, ponieważ kiedy znamy już przyczynę dolegliwości, możemy zastosować zalecenia dietetyczne lekarza i maksymalnie poprawić komfort życia maluszka.

W jaki sposób leczyć wzdęcia u dziecka?

Wzdęcia u dziecka leczone są przede wszystkim zgodnie z diagnozą. Jeśli celiakia jest powodem wzdęć, konieczne będzie zastosowanie diety bezglutenowej u dziecka, gdyż to właśnie gluten obecny w wielu produktach spożywczych odpowiedzialny jest za większość nieprzyjemnych przypadłości. Ograniczenie produktów związanych z glutenem jest tak na prawdę podstawową kwestią w celu poprawy jakości życia i ograniczenia wzdęć.

Jakie badania zrobić, kiedy dziecko ma częste wzdęcia?

Wzdęcia są sygnałem do podjęciu stosownych działań. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie testu genetycznego w kierunku celiakii, gdyż tylko jej potwierdzenie lub wykluczenie daje nam jasne wskazówki dotyczące diety. Celiakia jest chorobą genetyczną, dlatego właśnie test genetyczny w kierunku celiakii powinien być wykonany, gdy tylko zaobserwujesz wzdęcia u swojego dziecka. Jeśli dodatkowo obserwujesz u swojego dziecka również zmiany skórne, test genetyczny na celiakię to sprawa pierwszorzędna i niesamowicie pomocna.