Wpływ wieku na płodność – co warto wiedzieć?
Obecnie na dziecko decydujemy się coraz później. Wiele kobiet planuje macierzyństwo dopiero po 30, a nawet 40 roku życia. Decydują się one na ciążę tak późno z różnych powodów. Muszą jednak mieć świadomość o wpływie wieku na płodność. Co warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj poniżej!
Spis treści:
- Wpływ wieku na płodność
- Wpływ wieku na płodność – rezerwa jajnikowa
- Wpływ wieku na płodność – możliwe choroby
- Wpływ wieku na płodność – co jeszcze warto wiedzieć?
Wpływ wieku na płodność
Szacuje się, że każda kobieta najbardziej płodna jest w wieku od 20 do 25 lat. W każdym cyklu miesiączkowym ma ona wtedy około 20-25% szans na zajście w ciążę. Po tym okresie płodność zaczyna stopniowo maleć. U trzydziestolatki szansa na zajście w ciążę w każdym cyklu to już 15-20%. Po 35 roku życia kobieca płodność zaczyna drastycznie maleć.
Wpływ wieku na płodność – rezerwa jajnikowa
Wraz z wiekiem zmniejsza się rezerwa jajnikowa kobiety. Jest to ilość pęcherzyków, które mogłyby się przeobrazić w gotową do zapłodnienia komórkę jajową. Każda kobieta magazynuje owe pęcherzyki od urodzenia. Kobiecy organizm nie jest w stanie wyprodukować ich więcej.
Wraz z wiekiem pogarsza się także jakość komórek jajowych. Im jest ona starsza, tym większe jest ryzyko, że przenosi nieprawidłowy materiał genetyczny. Może to skutkować urodzeniem dziecka z wadą genetyczną, taką jak zespół Downa czy zespół Edwardsa.
Wpływ wieku na płodność – możliwe choroby
U kobiet wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia różnego typu chorób i zaburzeń w obrębie układu rozrodczego. Zaliczamy do nich mięśniaki i polipy macicy, a także nowotwory. Mogą one utrudniać zapłodnienie oraz utrzymanie ciąży.
Wpływ wieku na płodność – co jeszcze warto wiedzieć?
Kobieta planująca późne macierzyństwo powinna pamiętać, że jej wiek wpływa nie tylko na płodność. Zwiększa on także ryzyko rozwoju ciążowych komplikacji, takich jak:
- Poronienie
- Ciąża pozamaciczna
- Nadciśnienie tętnicze
- Cukrzyca ciążowa
- Wady genetyczne płodu
- Stan przedrzucawkowy
- Przedwczesny poród
W trakcie ciąży należy więc szczególnie o siebie dbać. Należy regularnie odwiedzać lekarza i wykonywać wszystkie niezbędne badania. Nie zapominajmy także o przeprowadzeniu badań prenatalnych, dzięki którym wykryjemy ewentualne wady genetyczne u naszego dziecka. Świetnie sprawdzą się tutaj nieinwazyjne badania wolnego płodowego DNA, takie jak NIFTY pro czy Prenatal testDNA.