Biegunka jest wyjątkowo męczącą i uciążliwą dolegliwością. Częsta konieczność korzystania z toalety, bóle brzucha, którym towarzyszą mdłości i bóle głowy, sprawiają, że samopoczucie obniża się, a normalne funkcjonowanie nie jest możliwe. Wodnista biegunka może dotyczyć każdego, zarówno osobę dorosła, jak i dziecko. Przyczyną jest reakcją organizmu na obecność toksycznych substancji i konieczność ich wydalenia. Zazwyczaj dolegliwość ustępuje po kilku lub kilkunastu godzinach. Jeśli stan przedłuża się lub pojawia systematycznie, istnieje ryzyko odwodnienia. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci i wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
Jakie są przyczyny biegunki u dzieci?
Dlaczego celiakia powoduje biegunkę u dzieci?
Jak sprawdzić, czy celiakia jest przyczyną biegunki u dziecka?
Jak leczyć biegunkę u dziecka?
Jakie są przyczyny biegunki u dzieci?
Istnieje szereg przyczyn odpowiadających za tę nieprzyjemną dolegliwość. Pierwszą, najczęściej spotykaną jest niestrawność, spowodowana niewłaściwym żywienie. W tych przypadkach wystarczy zmienić codzienne nawyki. Biegunki często są pierwszym sygnałem zbliżającej się infekcji u dziecka. Towarzyszą zapaleniu ucha, oskrzeli, płuc, czy też grypie żołądkowej. Również zakażenia pasożytnicze mogą być przyczyną utrzymujących się biegunek i wymagają podjęcia leczenia. Niestety zdarza się, że bóle brzucha i wodnista biegunką mogą mieć poważniejsze podłoże, mogą być objawem celiakii.
Dlaczego celiakia powoduje biegunkę u dzieci?
Celiakia związana jest z nietolerancją glutenu przez organizm. Zanik kosmków jelitowych, których zadaniem jest przyswajanie substancji odżywczych z pokarmu, powoduje szereg dolegliwości. Zmniejszona liczba enzymów trawiennych, brak wypustek w jelicie prowadzi do bólu brzucha, wzdęcia i utrzymujących się biegunek.
Jak sprawdzić, czy celiakia jest przyczyną biegunki u dziecka?
Przede wszystkim niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą, który na podstawie wywiadu ustali, czy podejrzenie celiakii są zasadne. Następnie, niezbędne są badania laboratoryjne, które definitywnie potwierdzą chorobę.
Jak leczyć biegunkę u dziecka?
W przypadku kilkugodzinnych problemów wystarczy systematyczne nawadnianie organizmu i zastosowanie odpowiedniej diety, która nie będzie obciążać układu pokarmowego. W przypadku celiakii, jedynym skutecznym sposobem walki z biegunką, jest zastosowanie diety bezglutenowej. Całkowite wyeliminowanie zbóż i produktów z ich zawartością pozwala osobom chorym normalnie funkcjonować.