Przeskocz do treści

Nieprzewidywalne niemowlę, czyli kryzys ósmego miesiąca

Gdy niemowlę ma osiem miesięcy, jego rodzice często zauważają gwałtowną zmianę jego zachowania. Nastrój malucha bardzo często się zmienia, staje się uparte. Maluch, którego do tej pory można było bez problemu zostawić z innymi członkami rodziny, teraz akceptuje tylko mamę i zawsze chce być blisko niej. Kryzys ósmego miesiąca jest trudny i dla maluszka, i dla jego opiekunów.

Dlaczego pojawia się kryzys ósmego miesiąca?

Zmiana zachowania dziecka w tym okresie jest związana ze skokiem rozwojowym. Dziecko bardzo się rozwija psychicznie i fizycznie. Niektóre zależności go przerażają. Wie już, że jest odrębnym człowiekiem, który nie potrafi jeszcze samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb. Stąd też gwałtownie protestuje, gdy mama znika z jego pola widzenia. Wtedy właśnie odkrywa, że ludzie i przedmioty mogą się przybliżać i oddalać. Boi się oddzielenia od głównego opiekuna, którym zazwyczaj jest mama. Lękowi separacyjnego towarzyszy też niepokój w towarzystwie nieznajomych, którzy np. podeszli zbyt blisko. Dotyczy to również ludzi, których zna, ale widzi nieco rzadziej, np. dziadków. Niekiedy niemowlę samo nie wie jak powinno się zachować. Dlatego niekiedy najpierw przygląda się im dłuższą chwilę i jest spokojne, a potem zaczyna gwałtownie protestować.

 

Dziecko staje się uparte, ponieważ w tym czasie ma silną potrzebę doskonalenia swoich umiejętności, np. sięgania po kolorowe przedmioty, które nie zawsze są dla niego bezpieczne. Maluch złości się i płacze, ponieważ czegoś nie potrafi zrobić, np. zmienić ułożenia swojego ciała, włożyć jedzenia do buzi. Dziecko w wieku 8 miesięcy potrafi bardzo wyraźnie pokazać swoje niezadowolenie. Płacz i krzyk staje się donośny. Zmiana nastroju może być też skutkiem “dostrojenia się” do emocji innych osób, ponieważ w tym okresie maluch jest ich już bardziej świadomy, ale jego reakcje mogą być jeszcze nieadekwatne do sytuacji, np. rozpłacze się na widok niezadowolonej miny taty. Czasami jest też sfrustrowany tym, że nie potrafi  sprawnie się komunikować i nie jest rozumiane.

Kryzys ósmego miesiąca – jak wspierać dziecko?

Kluczowe jest zachowanie spokoju i cierpliwości w kontakcie z dzieckiem. Kryzys ósmego miesiąca będzie trwał krócej, jeśli dziecku zapewnimy atmosferę zrozumienia i czułości. W miarę możliwości trzeba unikać przedłużania się sytuacji, które je stresują. Jeśli mama musi wyjść, to maluszkowi trzeba dać czas na oswojenie się z tymczasowym opiekunem, a rozłąka powinna być jak najkrótsza. Ważne są relacje między dorosłymi. Niemowlę nie będzie chciało zostać pod opieką osoby, z którą przed chwilą pokłóciła się mama.