Przeskocz do treści

Objawy celiakii u małych dzieci – co musisz wiedzieć?

celiakia objawy

Celiakią nazywamy trwałą nietolerancję glutenu czyli białka zawartego w różnych zbożach (m.in. owies, pszenica czy jęczmień). To niezwykle uciążliwe schorzenie, które związane jest z przestrzeganiem ściśle określonej diety, a nawet najmniejsze odstępstwo od planu żywieniowego może prowadzić do nieprzyjemnych objawów celiakii.

Celiakia – objawy, na jakie należy zwracać uwagę

Nudności, wymioty, wzdęcia i inne problemy żołądkowe to niektóre z najczęściej spotykanych symptomów schorzenia, jakim jest celiakia. Objawy celiakii, czyli nietolerancji glutenu nierzadko uwzględniają również problemy skórne, anemię, a nawet niski wzrost u dzieci.

Objawy celiakii i dalsze postępowanie

Celiakia objawy – co należy zrobić jeżeli zauważymy u naszego dziecka któreś z typowych objawów? Najlepiej wykonać szybkie i wiarygodne badania genetyczne, które sprawdzą czy u malucha występują geny odpowiedzialne za rozwój nietolerancji glutenu. Jeśli ich nie ma, możemy spać spokojnie i nie martwić się, że nasze dziecko zachoruje. Natomiast jeśli obecność genów zostanie potwierdzona, będziemy mogli rozpocząć leczenie, które zniweluje objawy celiakii.

Celiakia – objawy a wiek malucha

Warto pamiętać, że im wcześniej rozpoczniemy diagnostykę, tym łatwiej będzie rozpoznać celiakię. Objawy, jakie pojawiają się u dzieci około 3 roku życia przestają być typowe dla tego schorzenia, przez co zaczynają występować trudności w identyfikacji nietolerancji glutenu.