Objawy celiakii u dzieci obejmują m.in. bóle brzucha czy biegunkę. Nie wszyscy rodzice zdają sobie jednak sprawę, że wachlarz możliwych symptomów tej choroby u najmłodszych jest znacznie szerszy. Mogą wystąpić takie dolegliwości jak anemia, drażliwość czy nawet depresja. To dlatego, że nieleczona celiakia prowadzi do wyniszczenia całego organizmu.
Jakie są typowe objawy celiakii u dzieci?
Jakie są nietypowe objawy celiakii u dzieci?
Jak rozpoznać objawy celiakii u dzieci
Jakie badania wykonać, jak pojawią się objawy celiakii u dzieci?
Jakie są typowe objawy celiakii u dzieci?
Zastanawiasz się, jakie są typowe objawy celiakii? Obejmują one przede wszystkim dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czyli bóle brzuszka, wymioty, biegunkę, wzdęcia czy zaparcia. Występowanie takich objawów u dziecka może sugerować, że cierpi ono na trwałą nietolerancję glutenu.
Jakie są nietypowe objawy celiakii u dzieci?
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że celiakia u najmłodszych nie zawsze objawia się w typowy sposób. Jakie są nietypowe objawy celiakii u dzieci? Mogą to być takie problemy zdrowotne jak anemia, afty w jamie ustnej, agresja, drażliwość, problemy z nauką i koncentracją. Chore dziecko może też zbyt wolno przybierać na wadze i wzroście.
Jak rozpoznać objawy celiakii u dzieci?
W takim razie jak rozpoznać objawy celiakii u dzieci? Każdy rodzic na pewno zauważy, gdy u jego pociechy wystąpią takie symptomy jak biegunka czy ból brzucha. Warto jednak mieć świadomość, że niedobory witamin i minerałów, zbyt niski wzrost afty czy anemia również mogą być związane z nieleczoną celiakią. Takich nieprawidłowości nie należy więc lekceważyć i dobrze jak najszybciej zdiagnozować chorobę, a potem rozpocząć leczenie.
Jakie badania wykonać, jak pojawią się objawy celiakii u dzieci?
Dobrze zdawać sobie sprawę z tego, jakie badania wykonać, jak pojawią się objawy celiakii u dzieci. Diagnostykę warto bowiem zacząć od badań genetycznych. Dlaczego? Celiakia ma podłoże właśnie genetyczne i mogą zachorować na nią tylko osoby posiadające określone geny. Być może okaże się, że u dziecka ich nie ma – wtedy dalsze badania celiakii nie będą konieczne. Badanie DNA jest ponadto szybkie i wygodne nawet dla bardzo małych dzieci.