Przeskocz do treści

Boli Cię brzuch? A może masz nudności i ciężko funkcjonować Ci w ciągu dnia? To tylko niektóre z objawów nietolerancji laktozy u dorosłych

nietoleracja laktozy objawy u dorosłych

Nietolerancja laktozy u dorosłych spotyka coraz większą część populacji, a problemy z nią ma już co 3 Polak. Wśród najczęstszych objawów tego schorzenia można wyróżnić m.in. bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, wymioty, dużą ilość oddawanych gazów, brak koncentracji oraz nudności.

Co powinieneś wiedzieć o nietolerancji laktozy u dorosłych?

Przede wszystkim mało osób wie, że laktoza nie występuje jedynie w mleku. Pojawia się ona również w słodyczach, pieczywie, frytkach i innych produktach spożywczych. Niestety nie wystarczy zrezygnować tylko ze spożycia produktów mlecznych – bardzo ważne jest ustalenie przyczyny nietolerancji laktozy. Źródłem nietolerancji laktozy u dorosłych, może być zmiana w genie, który nie produkuje enzymu odpowiedzialnego za trawienie laktozy. Warto więc skonsultować się z lekarzem, który jest w stanie stwierdzić jaka jest przyczyna choroby. W zależności od tego, co stwierdzi specjalista leczenie może się znacznie różnić.

Nietolerancja laktozy a objawy u dorosłych

Wczesne wykrycie braku przyswajania cukru mlecznego może ustrzec nas od wielu groźnych powikłań. Nietolerancja laktozy objawy u dorosłych najczęściej uwzględniają:

  • osteoporozę;
  • osłabienie kości;
  • zespół jelita nadwrażliwego;
  • zapalenie zatok;
  • astmę;
  • egzemę;
  • zaburzenia koncentracji.

Zacznijmy od ustalenia czy nasza nietolerancja pokarmowa jest uwarunkowana genetycznie czy może cierpimy na jej nabytą wersję. Jeśli Twoja nietolerancja laktozy nie jest spowodowana mutacją w genie LCT (niewytwarzanie enzymu trawiącego laktozę) być może jest ona odwracalna. Przy nabytej nietolerancji wystarczy przykładowo wyleczyć infekcję bakteryjną, by móc powrócić do spożywania mleka. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, która odmiana nas dotknęła jest wykonanie badań genetycznych. Są one szybkie, proste w wykonaniu, a co najważniejsze, zapewniają całkowicie pewny wynik.