Przeskocz do treści

Genetyczne badanie na celiakię da Ci pewność

badanie na celiakie

Badania na celiakię można przeprowadzić na dwa sposoby – jednym z nich jest badanie genetyczne, a drugim test serologiczny z krwi. Zalecane są one wszystkim osobom doświadczających różnorodnych symptomów związanych z nietolerancją glutenu, takich jak depresja, problemy ze szkliwem, apatia czy osteoporoza.

Zacznij od genetycznego badania na celiakię

Należy pamiętać, że celiakia jest chorobą dziedziczną, a do jej rozwoju niezbędny jest układ konkretnych genów czyli HLA- DQ2 oraz HLA-DQ8. Wykorzystując badanie genetyczne można więc bezpośrednio dowiedzieć się czy dane geny występują u pacjenta i czy istnieje możliwość rozwinięcia się u niego celiakii w przyszłości. Jeśli jednak badanie na celiakię nie wykryje takowych genów, dana osoba może mieć pewność, że nietolerancja laktozy jej nie grozi.

Popularne rodzaje badań na celiakię

Drugą popularną metodą badań na celiakię są testy serologiczne, które jednak nie dają 100% pewnych rezultatów, a wynik może być zafałszowany choćby poprzez wczesne stadium choroby lub nieodpowiednią dietę poprzedzającą pobranie próbek. Z tego właśnie względu to właśnie testy DNA stanowią szybszą, tańszą, łatwiejszą i pewniejszą metodę diagnostyki nietolerancji glutenu. Co więcej, są one również polecane przez różne instytucje medyczne, choćby takie jak Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia (ESPGHAN).

Komu polecane są badania na celiakię?

Przeprowadzenie testu serologicznego lub genetycznych badań na celiakię zalecane jest osobom z klinicznym podejrzeniem nietolerancji glutenu. Przebadani powinni zostać także bliscy krewni osób chorych na celiakię, ponieważ, jak już wiemy, jest to schorzenie genetyczne. Do tzw. grupy ryzyka zaliczane są również osoby chorujące na tarczycę, cukrzycę lub któryś z zespołów – Downa, Turnera i Williamsa.