Przeskocz do treści

Co warto wiedzieć o niskiej wadze u dzieci?

 Jakie są przyczyny niskiej wagi u dzieci, Czy niska waga u dziecka może być spowodowana chorobą, Jakie badania zrobić u dzieci z niską wagą, Jak leczyć niskją wagę u dzieci

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko rozwijało się harmonijnie. Dlatego też na ogół przywiązujemy wagę do tego, co je nasza pociecha. Staramy się również zapewnić jej jak najlepsze warunki do rozwoju. Zazwyczaj pamiętamy również o tym, aby dziecko miało zapewnioną wystarczającą ilość ruchu. Należy jednak zaznaczyć, że dziecko w fazie wzrostu może borykać się z różnymi problemami, takimi jak na przykład niska waga.

Jakie są przyczyny niskiej wagi u dzieci?
Czy niska waga u dziecka może być spowodowana chorobą?
Jakie badania zrobić u dzieci z niską wagą?
Jak leczyć niskją wagę u dzieci?

Jakie są przyczyny niskiej wagi u dzieci?

Warto wiedzieć, że przyczyny niskiej wagi u dzieci mogą być rozmaite. Najbardziej oczywistą przyczyną wydaje się być zbyt mała liczba kalorii spożywana przez dziecko. Czasami zaś, mimo spożywania właściwej liczby dobrze zbilansowanych posiłków dziecko może borykać się ze zbyt niską wagą ze względu na to, że uprawia zbyt intensywne sporty. Nierzadko jednak przyczyną zbyt niskiej wagi mogą być rozmaite choroby, w tym celiakia.

Czy niska waga u dziecka może być spowodowana chorobą?

Jak już zostało wspomniane w poprzednim akapicie, za zbyt niską wagę dziecka może odpowiadać choroba. Jedną z możliwych stanów chorobowych powodujących niską wagę jest bez wątpienia celiakia. Jak powszechnie wiadomo, powstanie celiakii jest uwarunkowane genetycznie. Z tego też względu, w bardzo prosty sposób można ją potwierdzić albo wykluczyć. Celiakia powoduje bowiem brak apetytu i apatię, dlatego dziecko może nie zjadać wystarczającej liczby kalorii, mimo, że serwujemy mu zdrowe i smaczne posiłki.

Jakie badania zrobić u dzieci z niską wagą?

U dzieci z niską wagą na pewno warto przeprowadzić diagnostykę. Konieczne jest sprawdzenie kilku możliwych przyczyn niskiej wagi. Warto zabrać dziecko do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Jeżeli jednak nie pozwolą one ustalić przyczyny zbyt niskiej wagi, dobrze jest wykonać test genetyczny, który pozwoli potwierdzić lub wykluczyć celiakię.

Jak leczyć niską wagę u dzieci?

Leczenie niskiej wagi u dzieci musi polegać na niwelowaniu przyczyny. Jeżeli w podstawowych badaniach krwi wyszły jakieś odchylenia, warto zastosować takie postępowanie, aby wszystkie parametry wróciły do normy. Jeśli jednak przyczyną jest celiakia, konieczne będzie zastosowanie diety bezglutenowej. Unikanie spożywania produktów zawierających gluten ma na celu poprawę samopoczucia dziecka borykającego się z brakiem apetytu i niską wagą.