Przeskocz do treści

Celiakia – badania na nietolerancję glutenu

celiakia badania

Celiakia badania – od jakich zacząć? Choroba trzewna (celiakia) to jedna z najgroźniejszych nietolerancji pokarmowych, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę spore trudności z jej zdiagnozowaniem oraz różnorodność występujących objawów. Jak więc szybko i pewnie wykryć celiakię? Badania genetyczne stanowią obecnie najlepsze rozwiązanie.

Celiakia – badanie i diagnoza choroby

Celiakia to wrodzone schorzenie, za które odpowiada obecność genów HLA-DQ2 i HLA-DQ8. Powodują one, że podczas spożywania glutenu, substancja ta atakuje kosmki jelitowe chorej osoby, co prowadzi do ich zanikania. To z kolei skutkuje problemami z wchłanianiem witamin i substancji odżywczych z przyjmowanego pokarmu. Osoby dotknięte tą przypadłością muszą więc stosować ścisłą bezglutenową dietę, aby nie prowadzić do kolejnych zniszczeń w swoim organizmie.

Diagnozowanie celiakii

Trudności z jednoznaczną diagnozą nietolerancji glutenu są związane z mnogością oraz różnorodnością objawów, jakie może wywoływać ta choroba. Najbardziej znane są oczywiście symptomy dotyczące układu pokarmowego, takie jak wymioty, nudności czy częste bóle brzucha. Jednak celiakia bardzo często powoduje także dodatkowe niedogodności, m.in. anemię, depresję, niedobory żelaza, problemy ze szkliwem czy niską odporność.

Celiakia badania na obecność nietolerancji

Poznaliśmy już przyczyny oraz objawy występowania celiakii. Celiakia badanie, które pomoże w jej szybkim wykryciu to testy genetyczne, których skuteczność wynosi nawet 96%. Każdy, kto podejrzewa u siebie tę nietolerancję powinien poddać się diagnostyce. Specjaliści szczególnie zalecają przeprowadzenie testów DNA osobom, w których rodzinach krewni również doświadczyli tego schorzenia. Wskazaniem do badania są również takie choroby jak: tarczyca, Hashimoto oraz cukrzyca. Analizie powinni poddać się także pacjenci z niedoborem immunoglobuliny A.