Przeskocz do treści

Biegunka u dziecka – skąd się bierze i czy jest niebezpieczna?

Jakie są przyczyny biegunki u dziecka, Czy biegunka u dziecka może mieć związek z chorobą, Jak leczyć biegunki u dziecka, Kiedy biegunka u dziecka jest niebezpieczna

Biegunki u dziecka to dolegliwość, która pojawia się stosunkowo często, może być jednak wyjątkowo niebezpieczna. Często pojawia się znienacka i bardzo szybko osłabia dziecięcy organizm. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dzieci i jak sobie z nią radzić.

Jakie są przyczyny biegunki u dziecka?
Czy biegunka u dziecka może mieć związek z chorobą?
Jak leczyć biegunki u dziecka?
Kiedy biegunka u dziecka jest niebezpieczna?

Jakie są przyczyny biegunki u dziecka?

Najczęstszą przyczyną biegunki u dzieci jest infekcja spowodowana rotawirusami. Może ona pojawić się także w następstwie różnego rodzaju infekcji bakteryjnych, a także różnego rodzaju alergii pokarmowych. Istnieje także ryzyko biegunki wywołanej zniszczeniem flory bakteryjnej podczas antybiotykoterapii. Biegunka to także objaw nietolerancji pokarmowych związanych z glutenem lub laktozą.

Czy biegunka u dziecka może mieć związek z chorobą?

Biegunka u dziecka bardzo rzadko występuje sama z siebie. Najczęściej pojawia się ona w towarzystwie innych objawów podczas różnego rodzaju infekcji, na które jesteśmy szczególnie podatni jesienią i zimą. Ciężkim infekcjom pokarmowym może towarzyszyć ostra biegunka, która wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Ponieważ nawracająca biegunka bywa objawem celiakii, warto wykonać u dziecka testy w jej kierunku.

Jak leczyć biegunki u dziecka?

Najważniejsze, o co musimy zadbać podczas biegunki u dziecka to zapobieganie odwodnieniu. W tym celu często podawajmy choremu pić – najlepiej w małych ilościach tak, aby nie doprowadzić do wymiotów. Do uzupełniania płynów najlepiej nadaje się lekko przegotowana woda, słaba herbata a w przypadku zgody lekarza także płyny nawadniające i elektrolity. Należy także pamiętać o zachowaniu odpowiedniej diety. Posiłki podawane dziecku powinny być lekkostrawne. Dobrze sprawdzi się kleik ryżowy lub gotowana marchewka.

Kiedy biegunka u dziecka jest niebezpieczna?

Ponieważ organizm dziecka jest podatny na osłabienie, biegunka może być dla niego niebezpieczna. Szczególnej uwagi wymagają od nas ostre biegunki, które mogą doprowadzić do odwodnienia. Jeżeli mamy podejrzewania, że mgło do niego dość, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. U starszego dziecka powinno to nastąpić po kilku godzinach, natomiast w przypadku niemowlaka, powinniśmy zgłosić się do gabinetu tu po pojawieniu się objawów.