Przeskocz do treści

Anemia u dziecka co powinniśmy wiedzieć

Jakie są przyczyny anemii u dzieci, Jakie są objawy anemii u dzieci, Jak wykryć anemię u dzieci, Jak leczyć anemię u dzieci

Anemia nazywana inaczej niedokrwistością to stan w którym ilość erytrocytów jest niewystarczająca by zaopatrzyć nasz organizm w tlen. Jest to schodzenie, które może przyczynić się do spowolnienia prawidłowego rozwoju naszego dziecka.

Jakie są przyczyny anemii u dzieci?
Jakie są objawy anemii u dzieci?
Jak wykryć anemię u dzieci?
Jak leczyć anemię u dzieci?

Jakie są przyczyny anemii u dzieci?

Do najczęstszych przyczyn wystąpienia anemii u dzieci są:

dieta uboga w żelazo lub witaminy niezbędne do jego syntezy
przebyte infekcje
zażywanie leków mających wpływ na morfotyczne składniki krwi
choroby w obrębie układu pokarmowego
wpływ toksyn
niektóre choroby nowotworowe.

Jakie są objawy anemii u dzieci?

Objawy anemii rozwijającej się u naszego dziecka bardzo łatwo jest przeoczyć lub przypisać do osłabienia występującego np. po przebytej chorobie. U niemowląt pierwszymi symptomami niedokrwistości jest utrata apetytu i wolniejsze przybieranie na wadze. Typowymi objawami anemii występującymi u dzieci starszych są:

ogólne osłabienie organizmu
jaśniejszy kolor ust
blada cera
przyśpieszona praca serca
obniżona koncentracja
zawroty głowy
drażliwość.

Jak wykryć anemię u dzieci?

Najprostszą metodą diagnozowania nie tylko u dzieci jest badanie krwi. Umożliwia bowiem ono precyzyjne określenie erytrocytów oraz hemoglobiny (hematokrytu) w analizowanej próbce. W uzasadnionych przypadkach lekarz zleca dodatkowe badania w postaci oznaczenia :

poziomu żelaza we krewi
całkowitej zdolności wiązania żelaza
stężenia bilirubiny
poziomu witaminy B12 i B9
odczynu immunologicznego.

Jak leczyć anemię u dzieci?

Po zdiagnozowaniu przez lekarza anemii u dziecka otrzymamy receptę na żelazo w kroplach lub syropie. Zalecany czas terapii tymi preparatami to 2-3 miesiące. W zależności od przepisanego preparatu lekarz może dodatkowo zalecić podawanie witaminy C, której zadanie polega na zwiększeniu wchłanialności żelaza. W uzasadnionych wypadkach należy także podawać witaminę B6 i kwasu foliowego czyli witaminy B9.

Ważnym aspektem w terapii anemii u dzieci jest zrównoważona i dobrze zbilansowana dieta. Warto zadbać, aby wstępowały w niej produkty bogate w witaminę B12 oraz te które zawierają w swoim składzie żelazo.