O tych badaniach nie można zapomnieć! Najważniejsze badania w ciąży
Najważniejsze badania w ciąży to katalog badań, które powinna wykonać każda ciężarna. Są one niezbędne do tego, aby szybko wykryć nieprawidłowości, które mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu lub zdrowie kobiety w ciąży. Nie można zapomnieć o żadnym z nich!
Spis treści
Najważniejsze badania w ciąży, które wykonuje się wielokrotnie
Niektóre najważniejsze badania w ciąży muszą być wykonywane więcej niż raz, ponieważ pewne zmiany chorobowe mogą pojawić się na każdym etapie ciąży. Co najmniej 2 razy trzeba zrobić:
- morfologię krwi – w celu wykrycia np. anemii, małopłytkowości, infekcji;
- oznaczenie poziomu glukozy – wyniki mogą wskazywać (lub nie) na cukrzycę;
- badanie ogólne moczu – dostarcza wielu informacji o stanie zdrowia ciężarnej, np. o funkcjonowaniu nerek, wątroby, układu moczowego;
- pomiar ciśnienia krwi;
- badanie cytologiczne – w I i III trymestrze ciąży;
- USG położnicze – najpierw dopochwowo, potem przez brzuch;
- pomiar masy ciała.
Najważniejsze badania w ciąży, które wykonuje się tylko raz
Wiele badań w ciąży wystarczy zrobić jednorazowo. Jednak trzeba to zrobić w ściśle określonym czasie.
Do 10 tygodnia ciąży zaleca się:
- oznaczenie grupy krwi wraz z czynnikiem grupy krwi Rh oraz przeciwciał odpornościowych do antygenu erytrocytów;
- przeprowadzenie badań na HIV, różyczkę, toksoplazmozę, HCV;
- sprawdzenie TSH;
- badanie piersi – w celu wykluczenia zmian nowotworowych w tym obszarze.
Na dalszym etapie ciąży ginekolog regularnie kieruje pacjentkę na testy diagnostyczne, np. test obciążenia glukozą, badanie miednicy, KTG, posiew z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących.
Najważniejsze badania w ciąży – badania prenatalne
Badania prenatalne pozwalają na regularną ocenę prawidłowości rozwoju płodu. Przynajmniej 3 razy robi się USG położnicze. W razie potrzeby można je robić częściej, ponieważ nie wpływa to na stan zdrowia maleństwa. Między 11 a 14 tygodniem ciąży przeprowadza się jednocześnie bardzo dokładne USG oraz test PAPP-a. Daje to możliwość oszacowania ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu. Jeżeli lekarz podejrzewa, że dziecko może być chore, to sugeruje kobiecie w ciąży wykonanie jednego z inwazyjnych badań prenatalnych: amniopunkcji, kordocentezy lub biopsji kosmówki. Niestety te 3 testy są obarczone niewielkim ryzykiem powikłań, które mogą skończyć się np. przedwczesnym porodem. Dlatego w takiej sytuacji część pań woli zapłacić za wiarygodne i bezpieczne badania wolnego DNA płodu, np. Prenatal testDNA. Szczególnie że próbkę krwi matki, która jest potrzebna do testu, można pobrać już w 10 tygodniu ciąży, a wyniki są szybko – po maksymalnie 10 dniach. Natomiast na amniopunkcję trzeba czekać do 15 tygodnia ciąży, a wiadomość o stanie zdrowia maluszka rodzice otrzymują zazwyczaj po 10-30 dniach.