Przeskocz do treści

Jelitówka u dzieci – objawy, przyczyny i leczenie

Wielu rodziców twierdzi, że nie ma nic gorszego niż jelitówka u dzieci. Objawy tego typu infekcji mogą być bardzo uciążliwe, a niekiedy dziecko musi spędzić kilka dni w szpitalu. Podpowiadamy co zrobić, aby maluszek łagodniej przeszedł tzw. grypę żołądkową.

Dlaczego jelitówka to niemile widziany „gość” w żłobkach i przedszkolach?

Jelitówka jest bardzo zaraźliwa. Aby jej uniknąć, trzeba bardzo przestrzegać zasad higieny, a dzieci mają z tym duży problem. Nie myją dokładnie rączek przed jedzeniem, wkładają zabawki do buzi. A patogeny wywołujące jelitówkę mogą przetrwać na przedmiotach nawet kilka dni. Przenoszą się też drogą kropelkową. Chory kilkulatek może zarażać inne dzieci jeszcze przed wystąpieniem objawów infekcji, a także nawet kilka tygodni po ich ustąpieniu. Nierzadko jest tak, że jelitówką zaraża się od jednej osoby większość grupy przedszkolnej, rodzeństwo i rodzice tych przedszkolaków oraz personel przedszkola. Dzieci urodzone od 1 stycznia 2021 r. otrzymują w Polsce bezpłatną szczepionkę na rotawirusy, ale chroni to je tylko częściowo przed jelitówką, ponieważ nie tylko rotawirusy są przyczyną tej infekcji.

Jelitówka u dzieci – objawy i leczenie

Przy grypie jelitowej zawsze pojawia się biegunka. Dziecko musi często biegać do toalety, a stolec jest wodnisty. Maluszek może też skarżyć się na ból brzucha i wymiotować. Czasami też gorączkuje, a temperatura może sięgać 39 stopni Celsjusza. Objawy jelitówki są uciążliwe i bardzo osłabiają chorego. Niestety nie ma leku na jelitówkę. Można tylko łagodzić jej objawy. Przy czym nie zaleca się podawania dziecku środków przeciwwymiotnych oraz przeciwbiegunkowych. Można za to stosować leki przeciwgorączkowe. Nie należy zmuszać dziecka do jedzenia, ale musi ono jak najwięcej pić. Może to być woda, herbata, a w przypadku niemowląt mleko matki lub mleko modyfikowane. Ważne, aby wszystkie płyny podawać w niewielkich ilościach, ale bardzo często. Można też kupić w aptece probiotyki oraz elektrolity dla dzieci.

Jelitówka u dziecka – czy trzeba iść z nim do lekarza?

Do lekarza trzeba udać się z dzieckiem, które nie ukończyło 2. miesiąca życia, ma chorobę przewlekłą (np. cukrzycę) lub wykazuje oznaki odwodnienia.

Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne dla maluszka. Może doprowadzić np. do niewydolności nerek. Do jego objawów należy:

  • suchy język,
  • płacz bez łez;
  • znaczna senność;
  • silne pragnienie lub niechęć do przyjmowania płynów;
  • wyraźne, silne osłabienie;
  • zapadnięte gałki oczne;
  • zapadnięte ciemiączko (u niemowląt);
  • krew w stolcu;
  • nieoddawanie moczu lub tylko w niewielkich ilościach.
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *