Ciąża to czas radości, ale także zmartwień. Wiele mam, już na wczesnym etapie ciąży zastanawia się czy ich maluszek jest zdrowy. Badania prenatalne pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnych wad genetycznych u płodu i wdrożenie odpowiedniej opieki dla mamy i maluszka. W tym wpisie pokażemy Ci różnice pomiędzy popularnymi testami Prenatal testDNA a SANCO.
Spis treści
Prenatal testDNA
Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, które analizuje wolne płodowe DNA znajdujące się w krwioobiegu matki. Badanie można wykonać już od 10. tygodnia ciąży, a sam test ma bardzo wysoką dokładność w wykrywaniu wad genetycznych. Dzięki temu, że jest to badanie nieinwazyjne – nie stwarza zagrożenia poronienia. Prenatal testDNA wykrywa szeroki zakres wad genetycznych takich jak: trisomie chromosomów (zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau), wady chromosomów (zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół Trisomii X, zespół Jacobs`a) a także mikrodelecje i inne rzadkie zespoły genetyczne, takie jak zespół DiGeorge’a. Wykonując Prenatal testDNA możemy także poznać płeć dziecka oraz jego grupę krwi.
Test genetyczny SANCO
To również nieinwazyjny test prenatalny, który można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Wyniki SANCO cieszą się wysoką skutecznością, która w przypadku trisomii chromosomów wynosi ponad 99%. W przypadku testu SANCO również zbadamy wady chromosomów (zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół Trisomii X, zespół Jacobs`a) a także mikrodelecje i inne rzadkie zespoły genetyczne. Tak samo jak w przypadku Prenatal testDNA a SANCO jest testem nieinwazyjnym, bezpiecznym dla mamy i dziecka.
Różnice między Prenatal testDNA a SANCO
– Prenatal testDNA dodatkowo bada 9 mikrodelecji o wielkości 3 – 7 Mpz
– W przypadku Prenatal testDNA walidacja została przeprowadzona na 70.000 kobiet
– Badanie Prenatal testDNA zostało wykonane w jednym labolatorium
Zarówno Prenatal testDNA i test SANCO należą do bezpiecznych, nieinwazyjnych testów prenatalnych i cieszą się wysoką dokładnością wyników badań. Czas wykonania testów w obydwóch przypadkach również jest taki sam, ponieważ można je wykonać od 10. tygodnia ciąży. Zarówno Prenatal testDNA, jak i SANCO oferują szeroki zakres wykrywanych wad, co czyni je kompleksowymi rozwiązaniami dla przyszłych rodziców. By podjąć ostateczną decyzję, który test będzie lepszy w Waszym przypadku – porozmawiaj z lekarzem prowadzącym, który rozwieje wątpliwości i zleci ten odpowiedni dla Was.