Utrata ciąży nawet na wczesnym etapie, jest dla kobiety niezwykle bolesnym doświadczeniem. Świadomość tego, jakie są objawy poronienia wczesnej ciąży, pozwoli Ci szybciej zareagować i zgłosić się do lekarza, ale przede wszystkim ułatwi zrozumienie tego, co dzieje się z Twoim ciałem.
Spis treści
Najczęściej występujące objawy na wczesnym etapie ciąży
Choć ciało każdej kobiety funkcjonuje inaczej, tak w przypadku poronienia istnieje kilka sygnałów, które występują niemalże w każdym przypadku. Dowiedz się, jakie są 3 najczęstsze objawy poronienia we wczesnej ciąży:
- Krwawienie z dróg rodnych. Jego przebieg może mieć nasilenie od lekkiego plamienia, po intensywne krwawienie. Krew ma kolor od lekko różowej, po czerwoną i mogą towarzyszyć jej skrzepy.
- Silny ból brzucha. Najczęściej towarzyszy wraz z krwawieniem, ból jest przeszywający i dotyczy nie tylko podbrzusza, ale także dolnej partii kręgosłupa.
- Podwyższona temperatura, dreszcze i wydzielina z pochwy. Te pierwsze objawy przypominają przeziębienie, lecz w połączeniu z wydzieliną z pochwy o nieprzyjemnym zapachu.
Nieswoistym objawem utraty ciąży jest ustąpienie dolegliwości ciążowych, choć nie jest to do końca wyznacznikiem. Dla swojego spokoju, skontaktuj się z lekarzem.
Co robić, gdy podejrzewasz poronienie?
Gdy pojawią się u Ciebie objawy poronienia we wczesnej ciąży, przede wszystkim staraj się nie panikować i zachowaj spokój. Skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym i powiedz mu o napotkanej Cię sytuacji. Jeśli nie posiadasz możliwości kontaktu, udaj się na najbliższy oddział ratunkowy. W większości przypadków organizm kobiety radzi sobie z poronieniem sam i nie ma konieczności włączania farmakoterapii czy ingerencji chirurgicznej, jednak zawsze należy mieć taką sytuację pod kontrolą.
Jak uniknąć poronienia w przyszłości?
Ważnym jest, byś od samego początku miała świadomość, że utrata ciąży nie była Twoją winą. Istnieje szereg powodów, dlaczego mogło dojść do odrzucenia zarodka przez macicę. Jeśli jednak nie jest to pierwsza sytuacji, lekarz powinien zlecić odpowiednie badania, należą do nich między innymi: KIR i HLA-C, badanie na trombofilię i kariotypy. Badania po poronieniu mogą dostarczyć cennych informacji na temat zdrowia płodu i potencjalnych problemów genetycznych, które mogły przyczynić się do utraty ciąży.
Objawy poronienia wczesnej ciąży mogą być różne, a ich podłoże do końca nie jest znane. Pamiętaj aby w niepokojącej Cię sytuacji zachować spokój i udać się do lekarza, który podpowie Ci jakie kroki należy wykonać.