Przeskocz do treści

Jakie badania zrobić starając się o dziecko po raz pierwszy?

Urodzenie się zdrowego dziecka zależy w dużej mierze od tego, jakimi chorobami są obciążeni jego rodzice. Wiedza, jakie badania zrobić starając się o dziecko, może uchronić maleństwo przed wadami rozwojowymi lub chorobami genetycznymi.

Jakie badania zrobić starając się o dziecko zrobić jako pierwsze?

Badania dla przyszłej mamy

W pierwszej kolejności kobieta planująca ciążę powinna udać się do ginekologa. Jeśli pacjentka informuje go, że chce zajść w ciążę, z pewnością zleci on podstawowe badania np. morfologię krwi, oznaczenie poziomu glukozy, zbadanie hormonów tarczycy. Ponadto wykona badanie ginekologiczne i pobierze cytologię w celu określenia stanu narządów rodnych. Często lekarze decydują się też na wykonanie badania USG. Jeśli wyniki badań okażą się nieprawidłowe, lepiej odłożyć na później starania o dziecko i rozpocząć leczenie.

Następnie należy udać się na kontrolę do stomatologa. Stan uzębienia jest niekiedy bagatelizowany, a wpływa na możliwość zajścia w ciążę i rozwój płodu.

Badania dla przyszłego taty

Analizując jakie badania zrobić starając się o dziecko, nie można pominąć roli mężczyzny w tym procesie. Powinien on wykonać morfologię krwi, ponieważ odpowiedni poziom niektórych witamin zwiększa szansę na zapłodnienie. Przykładowo, właściwa ilość witaminy B12 zwiększa ilość i ruchliwość plemników.

Jakie badania zrobić starając się o dziecko, gdy starania się przedłużają?

Jeśli para stara się o dziecko już dłuższy czas, mężczyzna może też np. sprawdzić poziom testosteronu, jakość nasienia. Jego partnerka powinna sprawdzić poziom hormonów kobiecych (prolaktyny, progesteronu, estrogenu). Ważne jest też sprawdzenie drożności jajowodów.

Badania genetyczne

Szacuje się, że nieprawidłowości genetyczne są odpowiedzialne za 10-15% przypadków niepłodności. Dużo informacji dostarczy np. badanie kariotypu (badanie cytogenetyczne), czyli analiza wszystkich chromosomów. Powinni je wykonać oboje partnerzy, którzy starają się o dziecko. Kobieta, która ma trudności z zajściem w ciążę może też wykonać badanie KIR i HLA-C. KIR są to receptory komórkowe, które sprawdzają, czy nowa komórka jest bezpieczna dla organizmu. Jeżeli antygeny HLA-C płodu zostaną błędnie rozpoznane jako zagrożenie, zarodek nie będzie mógł zagnieździć się w macicy i dojdzie do poronienia krótko po poczęciu. Kobieta powinna wykonać badanie KIR i HLA-C, a jej partner sprawdzić HLA-C. Do przeprowadzenia badania wystarczy próbka śliny. Pomocne może się też okazać badanie cross match, w którym sprawdza się, czy w organizmie przyszłej matki są przeciwciała anty HLA-C jej partnera. Wynik badania może być podstawą zakwalifikowania pacjentki do immunoterapii.