Przeskocz do treści

Miód a niemowlęta – dlaczego nie wolno podawać miody niemowlętom?

Miód to jeden z najbardziej cennych składników w naszej kuchni. Ma on prozdrowotne właściwości – wzmacnia organizm, pomaga pozbyć się przeziębienia i działa antybakteryjnie. Jednak nie każdy może jeść miód. Niemowlęta nie mogą spożywać go w żadnej postaci. Jest on silnym alergenem i zawiera niebezpieczne dla maluszka substancje. Podanie dziecku miodu może więc prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Spis treści:

1. Prozdrowotne właściwości miodu
2. Miód i niemowlęta a alergia
3. Miód i niemowlęta a jad kiełbasiany

Prozdrowotne właściwości miodu

Miód to nie tylko pyszny produkt spożywczy, ale także naturalne lekarstwo. Wzmacnia i odżywia on organizm, dzięki czemu jesteśmy mniej podatni na choroby. Ma on także więcej korzystnych dla naszego zdrowia właściwości. Najważniejsze z nich to:

● Łagodzenie kaszlu
● Przyspieszanie gojenia ran i oparzeń
● Obniżanie ciśnienia krwi
● Obniżanie poziomu cholesterolu
● Łagodzenie biegunek

Mimo tych właściwości nie każdemu wskazany jest miód. Niemowlęta nie powinny spożywać go w żadnej postaci przynajmniej przez pierwszych 12 miesięcy życia. Jest to wskazanie Amerykańskiej Akademii Pediatrii. Nie wie o tym wielu rodziców, przez co małe dzieci często spożywają miód. Może być to dla nich bardzo niebezpieczne, dlatego warto uświadamiać rodziców o szkodliwym działaniu miodu na niemowlęta.

Miód i niemowlęta a alergia

Niemowlęta często mają uczulenie na miód. Jest on silnym alergenem, dlatego jego spożycie może u nich wywołać wysypkę, biegunkę, łzawienie oczu, katar oraz wymioty. Reakcja alergiczna może prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Jest to gwałtowna reakcja organizmu, która występuje po kontakcie z uczulającym alergenem. W trakcie wstrząsu dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi, przyspieszenia akcji serca i utraty przytomności. Pojawić może się bladość skóry, drgawki i mimowolne oddanie moczu.
Uczulenie na miód bardzo często jest dziedziczne. Na podawanie dziecku miodu powinni więc uważać szczególnie Ci rodzice, którzy sami nie mogą go spożywać.

Miód i niemowlęta a jad kiełbasiany

Reakcja alergiczna nie jest najgorszym powikłaniem, które u małych dzieci może spowodować miód. Niemowlęta nie mają jeszcze dobrze rozwiniętej flory jelitowej, przez co niektóre substancje mogą być dla nich bardzo niebezpieczne. Jedną z nich jest Clostridium botulinum, czyli laseczka jadu kiełbasianego. Znajduje się ona właśnie w miodzie.

Clostridium botulinum w jelicie dziecka może zacząć wytwarzać toksyny. Nie jest ona niebezpieczna dla osób dorosłych, ponieważ mają oni już w pełni rozwniętą florę jelitową. U dzieci toksyna ta prowadzi do rozwoju botulizmu dziecięcego. Jest to choroba, która prowadzi do porażenia mięśni, ospałości i problemów z oddychaniem. Dzieci z botulizmem mają także zaparcia, cicho płaczą i mają problemy ze ssaniem i połykaniem.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *