Przeskocz do treści

Porównanie badań prenatalnych Prenatal testDNA a PAPP-a

Badania prenatalne w ciąży to kluczowy element opieki nad mamą i dzieckiem. Pozwalają one na monitorowanie zdrowia płodu, wykrywanie ewentualnych wad genetycznych, ale także na poznaniu płci dziecka już na wczesnym etapie ciąży. Na rynku jest co najmniej kilka testów genetycznych. Dowiedz się, czym różnią się Prenatal testDNA a PAPP-a, jaki mają zakres wykrywanych wad i dokładność.

Czym jest Prenatal testDNA

To nieinwazyjne badanie prenatalne, które dokonuje analizy wolnego DNA płodowego znajdującego się we krwi matki. Badanie jest bardzo dokładne i posiada szeroki zakres badanych chorób. Niewątpliwą zaletą Prenatal testDNA jest możliwość wykonania już od 10. tygodnia ciąży. Decydując się na Prenatal testDNA masz ponad 99% pewności co do wykrycia trisomii 21, 18 i 13, a badanie obejmuje także rzadkie mikrodelecje, gdzie skuteczność jest wysoka. Do wykonania testu, wymagana jest próbka krwi mamy. Koszt badania waha się od 1700 zł do 2200 zł.

 

Jakie choroby wykrywa Prenatal testDNA?

Pozwala on na wykryć szerokiego spektrum wad genetycznych, należą do nich:

  • Trisomie chromosomów, do których należą zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18), zespół Patau (trisomia 13).
    • Wady chromosomów płciowych takich jak zespół Turnera (monosomia X), zespół Klinefeltera (XXY), zespół Trisomii X (XXX) i zespół Jacobs`a (XYY).
  • Mikrodelecje i inne rzadkie zespoły genetyczne: np. zespół DiGeorge’a (delecja 22q11.2).

Prócz tego, wykonując badanie możemy zdecydować się na ujawnienie płci dziecka i jego czynnika krwi.

Test PAPP-A

Test PAPP-A to część tzw. podwójnego testu przesiewowego, który jest standardowym badaniem prenatalnym w pierwszym trymestrze ciąży. Polega on na analizie poziomu białka PAPP-A i wolnej podjednostki beta hCG we krwi matki, w połączeniu z badaniem USG oceniającym przezierność karkową płodu. Tu właśnie jest pierwsza, znaczna różnica między Prenatal testDNA a PAPP-a. Badanie PAPP-a podaje nam wartości statystyczne, a nie analizuje wolnego DNA płodowego. Test PAPP-a wykonujemy między 11-13 tygodniem ciąży.

Test PAPP-a ocenia ryzyko wystąpienia wad genetycznych:
• zespół Downa (trisomia 21)
• zespół Edwardsa (trisomia 18)
• zespół Patau (trisomia 13)

Prenatal testDNA a PAPPA-a łączy przede wszystkim fakt, że obydwa należą do bezpiecznej grupy badań prenatalnych. Wybór odpowiedniego testu powinien być skonsultowany z lekarzem, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu.